SpaceX, dev roketi Starship için tarih verdi

SpaceX’in gezegenlerarası uzay seyahatleri için hazırladığı devasa roketi Starship, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde birinci resmi uçuşlarına başlayacak. Starship’in geliştirme süreciyle ilgili bugün birtakım açıklamalar yapan SpaceX yetkilisi Jonathan Hofeller, roketin 2021 yılı prestijiyle birinci ticari uçuşlarına başlayabileceğini söyledi.

SpaceX’in yeni jenerasyon tekrar kullanılabilir roketi Starship, şu anda şirketin Teksas ve Florida’daki tesislerinde geliştirme sürecinde bulunuyor. SpaceX mühendislerinin büyük bir kısmı külliyen bu projeye adanmış durumda. Roketin 2020’de birinci test uçuşlarına başlaması ve bundan yaklaşık bir yıl sonra da uzaya uydu taşımak için hazır hale gelmesi bekleniyor.

2023’te dokuz kişiyi Ay’a götürecek

Bir itici roket ve bir de “uzay gemisi” olacak biçimde iki kısımdan oluşan Starship, tam 106 metre uzunluğa ve 9 metrelik genişliğe sahip. Gereksinim duyduğu gücü şirketin yeni jenerasyon roket motoru Raptor’dan alan dev koloni taşıyıcısı, Musk’ın tabirlerine nazaran son haliyle 100 kişilik taşıma kapasitesine sahip olacak. Uzay aracının bu biçimde tek seferde onlarca insanı Mars’a ve Ay’a taşıması bekleniyor.

Elon Musk, Starship’in derin uzaya taşıyacağı birinci yolcuları bildiğiniz üzere geçtiğimiz eylül ayında açıklamıştı. Japon milyarder Yusaku Maezawa ve Maezawa’nın belirleyeceği 8 farklı sanatçı, 2023’te Ay’ın yörüngesine seyahat yapacak. #dearMoon projesiyle ilgili hazırlanan görüntüyü aşağıdaki pencereden izleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklamanız kâfi.

Starship; boyutlarına karşın görece düşük maliyetlerle üretilebilmesi, devasa itici gücü ve tekrar tekrar kullanılabilme özelliğiyle Apollo misyonlarından bu yana tahminen de son 50 yılın en heyecan verici roketlerinden birisi olacak. Elon Musk’ın da tabirleriyle Starship, insanlığı Güneş Sistemi’ndeki her noktaya taşıyabilecek kapasiteye sahip. Bakalım devasa roketin Mars’a birinci insanları taşıdığı günleri görebilecek miyiz. 

Başa dön tuşu