Toyota kendi kendini şarj edebilen güneş enerjili otomobil üzerinde çalışıyor

Elektrikli araba teknolojisinde en değerli handikaplardan biri de şarj müddetleri. Süratli şarj teknolojisi kullanılsa bile günümüzdeki elektrikli arabaların şarj olabilmesi, istenilen mühletin çok üzerinde bir vakit alıyor. Lakin Japonya merkezli otomotiv şirketi Toyota bu bahse farklı bir tahlil üretmek üzere.

Test sürüşlerine başlanacak

Toyota’nın Prius PHV isminde yenilenmiş bir elektrikli araba konsepti geliştirdiği ortaya çıktı. Görselden de görebileceğiniz üzere şirketin elektrikli arabasının motor kaputu, tavanı ve bagaj kısmı güneş gücü panelleriyle donatılmış durumda. Bu paneller de aracın güneşten güç alarak kendi aküsünü şarj edebilmesini sağlıyor. Teoride de bu arabalar rastgele bir şarj istasyonuna gerek duymadan hareket halinde bile kendi kendilerini şarj edebilecekler. Lakin geliştirilen bu konsept aracın, park halindeyken topladığı güneş gücüyle, elektrikli arabaya günlük 44.5 km‘lik bir ek menzil sağladığını da belirtelim.

Toyota’nın geliştirdiği bu güneş güçlü araba konseptinin çevreci olduğuna da dikkat çekiliyor. Çünkü bu arabalar önümüzdeki yıllarda rastgele bir elektrik şebekesinden şarj olma gereği duymayacaklar. Temmuz ayı sonunda test sürüşlerine başlanacak olan bu arabanın piyasaya sürülüp sürülmeyeceği ise şimdilik belli değil. Fakat otomotiv kesiminin geleceğini görmemiz açısından heyecan verici bir gelişme olduğunu belirtmek gerek.

Başa dön tuşu