Uzaya giden Soyuz roketine ‘yıldırım düştü’: İşte ilginç anlar

Yılların bir türlü eskitemediği ünlü Rus roketi Soyuz, her türlü şart altında uzaya kargo taşımaya devam ediyor. Bugün yeni bir uzay misyonuna çıkan dev roket, yıldırım çarpmasına karşın yükünü yörüngeye taşımayı başardı. İşte Roskosmos lideri Dmitriy Rogozin tarafından paylaşılan o değişik anlar:

Bugün mahallî saatle 09.23’te Plesetsk Uzay Üssü’nden kalkışa geçen Soyuz roketi, Glonass-M isimli bir navigasyon uydusunu yörüngeye taşıyordu. Kalkış sırasında çekilen görüntüde, fırlatmadan çok kısa bir mühlet sonra rokete bir yıldırımın düştüğü görülüyor. Roskosmos tarafından yapılan açıklamalara nazaran Soyuz, yıldırım çarpmasına karşın misyonunu olağan bir formda sürdürdü ve yükünü rastgele bir sorun olmadan yörüngeye taşımayı başardı.

Konuyla ilgili konuşan Plesetsk uzay üssü Lideri Tümgeneral Nikolay Nesteçuk,“Hava mahzur değil, biz her türlü hava şartında çalışabiliyoruz. Bu durum yıldırımın kozmik roket teçhizatımıza ziyan vermediğini bir kere daha gözler önüne seriyor” tabirlerini kullandı.

Yıldırım düşmesi uzay vazifelerinde çok ender görülen bir olay fakat uzay ajansları tekrar de roketlerini bu durumu göz önünde bulundurarak geliştiriyor. Daha evvel NASA’nın ünlü devasa roketi Saturn V’in bir kalkışı sırasında da benzeri bir olay yaşanmıştı. Apollo 12 misyonu sırasında rokete iki farklı yıldırım düşmüş lakin misyon rastgele bir sorun olmadan tamamlanmıştı. Apollo 12 beşerli bir Ay misyonuydu. 

Başa dön tuşu