Apple Siri ile GPT-3’ü birleştiren bir geliştirici mükemmel asistanı oluşturdu

Bir geliştirici, Apple’ın sesli asistanı Siri’yi OpenAI’ın GPT-3 modeliyle birleştirmeyi başardı. Mate Marschalko isimli geliştirici oluşturduğu sistemin bir demosunu Reddit’te yayınlayarak gelecekte dijital asistanların nasıl olacağının küçük bir sekansını sergiliyor.

Siri ve GPT-3 birleşimi

OpenAI’ın GPT-3 modelini aslında ChatGPT sohbet botundan yakından tanıyoruz. Son derece başarılı bir lisan modeli olan GPT-3’ün dijital asistanlarla birleşmesi de bir o kadar büyüleyici görünüyor. Mate Marschalko isimli geliştirici GPT-3’ü Siri ile birleştirerek çok daha geniş bir sohbet kapasitesi ve yetenek havuzu meydana getirmiş.

Örneğin görüntüde, “Bu görüntüyü ofiste karanlıkta kaydettiğimi yeni fark ettim, bu bahiste bir şeyler yapabilir misiniz?” sorgusuna yapay zeka ışıkları açarak karşılık veriyor. Bir öteki örnekte iste Marschalko, asistandan yatak odasını “daha yeterli uyumama yardımcı olacak” bir sıcaklığa ayarlamasını istiyor ve asistan, yatak odası sıcaklığını 19 dereceye ayarlıyor.

Marschalko, oluşturduğu demosunun nasıl çalıştığını bir blog gönderisinde ayrıntılı bir biçimde açıklıyor. Görünen o ki geliştirici Siri, GPT-3 ve HomeKit özellikli akıllı konut aygıtları ortasında arayüz oluşturmak için Apple’ın Shortcuts uygulamasını kullanıyor. Epeyce ilgi cazip olan bu demo, yapay zeka ile bütünleşmiş sesli asistanların neler yapabileceğini gösteriyor. Bu ortada Marschalko, her komutun GPT-3’e gönderilen API isteği başına 0,014 ABD doları olduğunu söylüyor.

Apple, Amazon, Microsoft ve Google üzere şirketler bu teknolojiyi hizmetlerine entegre ederse sesli asistanlarda bir ihtilale tanıklık edebiliriz.

Başa dön tuşu