Uykusuzluk, Kaza Riskini 2 Kattan Fazla Artırıyor

Bilim insanları, uykusuzluğun trafik kazalarındaki etkisini somut bir şekilde ortaya koydu. Son 24 saatte 4-5 saat uyumak bile kaza riskini çok yüksek oranda artırıyor.

Günümüzde trafik kazalarının beşte biri yorgunluk nedeniyle yaşanıyor. Sürücülerdeki yorgunluğun en temel nedenlerinden birisi ise yeterince uyku almamak olarak görülebiliyor. Peki, uyku süresi gerçekten trafik kazalarını etkiliyor mu?

Pek çoğumuz bu soruya gözümüz kapalı ‘Evet’ cevabı verecek olsak da soruya bilimsel bir cevap sunuldu. CQUniversity ‘den Madeline Sprajcer ve Drew Manson, bugüne kadar yapılan 61 araştırmayı inceleyerek az uykunun kazalardaki etkisini gösterdi.

4-5 saat uyku, kaza riskini 2 kat artırıyor:

uykusuzluk

Araştırmalardan elde edilen veriler, son 24 saatte 4-5 saat uyku uyumanın kaza riskini 2 kat artırdığını ortaya koydu. Ayrıca kaybedilen her 1 saatlik uyku süresiyle bu riskin arttığı ifade edildi. Öyle ki bazı araştırmalarda 0-4 saat arası uykunun kaza riskini 15 kata kadar artırdığına dair ifadeler görüldü.

Tabii yorgunluğun önüne geçmek için kişileri bir şekilde uykusuzluğa karşı caydıracak bir ceza uygulaması imkânsıza yakın. Nitekim, uykusuzluğun ardındaki nedenler de fazlasıyla değişken olabiliyor. Bu durumda yapılabilecek en temel şey kişilerin bireysel olarak sorumlu davranmaları.

Araştırma, Nature and Science of Sleep’te yayınlandı.

Okyanusun 8.000 Metre Dibinde Yaşayan Balık İlk Kez Görüntülendi [Video]

Başa dön tuşu