Ünlü besteci Hans Zimmer, BMW için elektrikli otomobil sesi hazırlıyor

Alman otomotiv üreticisi BMW, gelecekteki elektrikli araçlarında kullanılacak sesleri oluşturması için Oscar ve Grammy Ödüllü bestekar Hans Zimmer‘i seçti. Batman, Süpermen, Sherlock Holmes ve X-Men üzere sinemaların müziklerinde imzası olan ünlü bestekar, yeni tanıtılan BMW Vision M NEXT konsepti ve şirketin gelecekteki elektrikli araçlarının çıkaracağı sesleri oluşturmak için BMW’nin ses dizayncısı Renzo Vitale ile birlikte çalışıyor.
BMW’ye nazaran giderek yaygınlaşan elektrikli otomobiller, şoför koltuğunda “sürüş tecrübesinin duygusallığında bir boşluk” yarattı. Şirket bilhassa de, elektrikli araçların “sessizliğinin” şoför ile araç ortasında bir yabancılaşmaya yol açabileceğini söylüyor. Bunu göz önünde bulunduran BMW, Zimmer üzere ünlü bir bestekar tarafından oluşturulan sesleri kullanarak genel araç deneyimini geliştirmek istiyor.

Zimmer: Çok heyecanlıyım

Zimmer bahisle ilgili yaptığı açıklamada “Ben her vakit bir BMW meraklısı oldum. Çocukken, annemin BMW’sinin sesiyle eve geldiğini anlardım. Gelecekteki elektrikli BMW’lerin sesini tasarlama ve gelecekteki elektrikli sürüş tecrübesi için duygu yaratma bahtını elde etmekten ötürü heyecan duyuyorum” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu