Apple kendi Mac işlemcisini geliştirmek için ARM mühendisini işe aldı

Apple’ın önümüzdeki yıllarda Mac‘ler için kendi işlemcilerini kullanma planları sır değil. Bu bağlamda Bloomberg’in ortaya çıkardığı yeni bir gelişmeye nazaran, şirket yakın bir vakitte Qualcomm’un en beğenilen işlemcisi Snapdragon 855 yongasında yer alan Cortex-A76 da dahil olmak üzere birçok ARM CPU tasarımında önder mimar olarak vazife alan Mike Filippo‘yu işe aldı.

Apple, Intel’e bağlı olmak istemiyor

Bloomberg’in raporuna nazaran Filippo’nun Apple‘ın işlemcilerinin baş mimarı Gerard Williams III’ün şirketten ayrılması sonrasında, bu kıymetli boşluğu doldurabileceği ifade ediliyor. Apple şu ana kadar Filippo’nun şirkette nasıl bir vazife alacağına dair bir açıklama yapmış değil, lakin bu gelişmeyi ARM doğrulamış durumda. Çünkü, Filippo’nun LinkedIn hesabı Mayıs ayından bu yana Apple’da çalıştığını gösteriyor.

ARM, Apple’ın kendi A serisi yonga seti de dahil olmak üzere, birçok çip sisteminin arkasındaki mimariyi sağlayan şirket. Yani Apple ile rekabet içinde değil ve bu yeni gelişme ile birlikte rakip olabilecekleri ihtimali de var. Apple’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde Mac bilgisayarlar için kendi işlemcilerini geliştirme planı var ve bu bağlamda Mike Filippo’nun şirkete büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor. Bu da şirketin uzun vadede Intel ile olan işlemci iştirakini sonlandıracağı manasına gelebilir.

Başa dön tuşu