Kahvenin obeziteye karşı verilen mücadelede faydalı olabileceği ortaya çıktı

Kahve tüketimi ile ilgili yapılan çalışmalar, bu meyvenin çekirdeğinin neden olduğu ziyanlara odaklandığı kadar çekirdeğin yararlarını da ortaya çıkarmaya çalışıyor. Prostat kanseri, Parkinson, Alzheimer ve kalp hastalıkları risklerini azalttığı düşünülen kahvenin bir faydası daha ortaya çıkarılmış olabilir. Çünkü Nottingham Üniversitesinde vazife yapan bilim insanları, kahvenin obeziteye karşı verilen savaşta olumlu tesirlerinin olabileceğini düşünüyor.

İnsan bedeni iki tıp yağ hücresi barındırıyor. Bunlardan birincisi, fazla kaloriyi depolayan beyaz yağ. Başka çeşit olan kahverengi yağ ise kalorilerin yakılmasını sağlayarak beden ısısı oluşturuyor. Beyaz yağ oranındaki fazlalık obeziteye, Kahverengi yağ oranındaki çokluk ise insanların zayıf kalmasına yarıyor.

 

Daha evvel hiçbir küme bilim beşerinin yapay yollarla harekete geçiremediği kahverengi yağın üstlendiği fonksiyonu, Nottingham Üniversitesi araştırmacıları laboratuvar ortamında inceleme altına almış. Kök hücreler üzerinde yapılan testler, kafeinin kahverengi yağı harekete geçirip geçiremediği üzerine odaklanmış. Test sonucunun olumlu olduğunu gören araştırmacılar, tekniği beşerler üzerinde denemeye karar vermiş.

Kahverengi yağ hücrelerinin en çok depolandığı yer olan boyun bölgesini termal kameralar vasıtasıyla inceleme altına alan bilim insanları, dokuz denek üzerinde inceleme yapmışlar. İnceleme sonucunda kahve içirilen deneklerin kahverengi yağ hücreleri, yaklaşık 30 dakika sonra ısınmaya başlayarak kalori yakmaya başlamış.

Kahve, tek başına savaşmıyor olabilir 

Çalışmanın önderlerinden Michael Symonds deneyle ilgili, “Gerçekleştirdiğimiz çalışma, bir bardak kahvenin kahverengi yağ hücreleri üzerindeki tesirini göstermesi açısından alanında bir birincisi oluşturuyor. Elde ettiğimiz bulgular, çağımızın en büyük sıhhat problemlerinden biri olan obeziteye karşı verilen savaşta bize kıymetli avantajlar sağlayabilir.” kelamlarını kullanmış.

Gerçekleştirilen çalışmada; kafeinin kahverengi yağ hücrelerinin harekete geçmesini sağlayan tek faktör olup olmadığının ve içecekteki öteki unsurların de kelam konusu tepkiye katkı sağlayıp sağlamadığın ise aydınlatılmasının gerektiğini hatırlatılalım.

Başa dön tuşu