Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiş-dönüş biletinin fiyatı belli oldu

Bildiğiniz üzere NASA geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun (ISS) resmen turizme açıldığını duyurmuştu. NASA’nın duyurusunun akabinde artık yavaş yavaş ISS turistik seferlerinin fiyatları de muhakkak olmaya başladı. Birinci atılımsa Nevada merkezli Bigelow Aerospace şirketinden geldi.

Dün hususla ilgili resmi bir açıklama yapan Bigelow Aerospace lideri Robert Bigelow, kişi başı 52 milyon dolar karşılığında Memleketler arası Uzay İstasyonu’na turist taşıyacaklarını duyurdu. Bigelow’un açıklamalarına nazaran şirket şu anda uzay seferleri için SpaceX ile mutabakat sağlamış durumda. Dört farklı uçuş için Crew Dragon kapsülü ayırt edilmiş.

Uzay turizmi seferlerinin ne vakit başlayacağıyla ilgili konuşan Robert Bigelow,”SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülünün NASA’dan gerekli sertifikaları alması gerekiyor. Bu süreç tamamlandıktan sonra turizm programımız da start verecek.” kelamlarını kullandı.

SpaceX şu anda uzay turizmi kullanılacak olan uzay araçlarını geliştiriyor. Bildiğiniz üzere NASA’nın şu anda yörüngeye insan taşıyabilecek rastgele bir aracı bulunmuyor. Uzay mekiği programının 2011 yılında iptal edilmesinden bu yana NASA, Rusya’nın Soyuz roketleriyle uzaya gidiyordu. SpaceX’in ise uzay araçlarını önümüzdeki yıl prestijiyle beşerli uçuşlar için hazır hale getirmesi bekleniyor. Sonrasında Bigelow Aerospace üzere şirketler aracılığıyla turistler uzaya taşınacak.

Uzay turistleri 30 gün ISS’de kalabilecek

NASA geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda turizm maksatlı ISS misyonlarının 2020’de başlayacağını söylemişti. Uzay ajansının tabirlerine nazaran her bir uzay turisti ISS’de azamî 30 gün kalabilecek. NASA ayrıyeten ticari uzay turizmi uçuşlarının yılda en fazla iki defa yapılabileceğini belirtti. 

Başa dön tuşu