İsviçre raylar arasına güneş paneli döşeyerek elektrik üretecek

Güneş panellerinin elektrik gücünü üretmenin en kolay ve ucuz yolu olduğu artık kesin ancak güneş tarlası için arazi bulmak ve elektrik çizgisi sağlamak da bir o kadar güç.

İsviçreli yeni teşebbüs şirketi Sun-Ways ülkenin ulasal tren yolları işleticisi ile raylar üzerinden elektrik üretmek üzere muahede sağladı. Daha evvelce fabrikada montajlanan ve kablonanan paneller katlanarak özel bir tren içine konuluyor sonra tren raylar üzerinden geçerken raylar ortasına fotovoltaik paneller döşeniyor.

Raylara bakım gerektirdiğinde ise tıpkı formda özel tren yolda ilerlerken basitçe panelleri topluyor. Üstelik tren yolları elektrikli olduğu için oradaki şebekeye elektrik sağlayabilmesi de muhtemel. Tıpkı biçimde panellerin temizlenmesi için de bir trenin raylar üzerinde giderken paklık yapması hayli kolay.

Potansiyel ise gerçekten çok yüksek. İsviçre’nin toplam 7000 km’lik çizgisine kurulabilecek güç ölçüsü 1000 MW üzere bir ölçü. Türkiye’deki sınır uzunluğuna nazaran sayısı tekrar hesaplarsak 1500 MW’lık bizde de bir güç potansiyeli var. Hali hazırda ülkemizde heyeti güneş gücü varlığı ise 8 bin MW’ın üzerinde.

Şirketin geleceği ise bayağı parlak yalnızca Avrupa’daki tren yollarının uzunluğu 260.000 km ve dünyadaki döşenmiş tren yoklarının toplam uzunluğu 1.16 milyon km. Sistem test evresine 23 Mayıs 2023 yılında girmeyi planlıyor.

Başa dön tuşu