Uluslararası Uzay İstasyonu turizme açılıyor

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu 2020’den itibaren turizme açacağını açıkladı. Milletlerarası Uzay İstasyonu (UUİ) Yönetici Vekili Robyn Gatens tarafından yapılan açıklamaya nazaran bu üslup uçuşlardan yılda en fazla iki defa yapılabilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu turizme açılıyor

Ticari uzay araçlarıyla yörüngeye çıkarılacak uzay turistleri UUİ’de 30 güne kadar kalabilecek. Yapılan bu çalışmaların UUİ’nin masraflarına katkıda bulunma hedefiyle gerçekleştirildiği de açıklandı. Şimdilik bu usul bir seyahatin masrafları ile ilgili net bir bilgi olmasa da milyon dolar düzeyinde bir fiyat talep edileceği de düşünülüyor.

Yapılacak turistik seyahatler birinci etapta NASA’ya hizmet veren SpaceX ve Boeing üzere firmalar tarafından planlanacak. Daha sonra bu seyahatlerin düzenlemesinin farklı firmalara da verilmesi planlanıyor.

İlk kesimi 1998’de yörüngeye fırlatılan UUİ’de 2011’den beri aralıksız olarak beşerler yaşıyor. UUİ yeryüzünden 350 kilometre yukarda, saatte 28 bin kilometreden daha yüksek bir süratte dünyanın etrafında dönüyor. Dünyanın etrafındaki dönüşünü 90 dakikada tamamlayan UUİ’de günde 16’şar kez gündoğumu ve günbatımı izlemek mümkün.

Başa dön tuşu