2019’da yapay zekaya 35,8 milyar dolar harcanacak!

Yapay zekaya yapılan yatırımlar ve bu yatırımların ehemmiyeti son vakitlerde süratle artmaya devam ediyor. Global pazar araştırması şirketi IDC’nin (International Veri Corparation) yaptığı araştırma, yapılan yatırımları sektörel bazda sınıflandırmaya ve net bir fikir sahibi olmaya yardımcı oldu. Milyarlarca dolara ulaşan harcamaların ayrıntılarını, haberimizin devamında detaylı olarak inceleyelim.

2019’da yapay zekaya 35,8 milyar dolar harcanacak!

Araştırma ve danışmanlık şirketi IDC’nin araştırmasına nazaran, bu yıl global yapay zeka harcamalarının geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 44 artarak 35,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2022’de ise bu harcamanın artış göstererek 79,2 milyar dolar ile iki katından daha fazlasına çıkması bekleniyor.

Yapay zeka sistemlerine en çok para harcayan sanayi ise 5,9 milyar dolarla perakende satış endüstrisi. Sanayide otomatik müşteri hizmeti, uzman alışveriş müşavere servisleri ve eser teklifleri üzere alanlarda yapay zekadan faydalanılıyor. Bankacılık ise 5,6 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor. Bu dalda de otomatik tehdit algılama ve tedbire sistemleri ile sahtecilik tahlili üzere hususlarda yapay zeka kullanılıyor. Modüllü üretim, sıhhat hizmetleri ve süreç üretimi üzere dallar de perakende satış ve bankacılıktan sonra yapay zekaya en fazla yatırım yapan dallar ortasında geliyor.

Büyüme 10 yıl boyunca devam edecek

Araştırma ve danışmanlık şirketinden Marianne Daquila “Dünya genelinde yapay zeka teşebbüslerinin operasyonları optimize etmesi, müşteri tecrübesini dönüştürmesi ve yeni eser ve servisler sunması ile şu anda her sanayide kıymetli yapay zeka sistemleri harcamaları görülebiliyor. Bu durum, akıllı süreç otomasyonu, uzman alışveriş danışmanları ve eser teklifleri üzere kullanım alanları ile de kanıtlanmış durumda. Yapay zeka ile ilgili teknolojilerin ilerlemesi önümüzdeki 10 yıl boyunca, her yıl çift haneli büyüme gösterecek.” açıklamasında bulunuyor.

Bu yıl en çok harcama yapılan yapay zeka uygulamaları ortasında otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri (4,5 milyar dolar), satış müddeti ve otomasyonu (2,7 milyar dolar), otomatikleştirilmiş tehdit istihbaratı ve tedbire sistemleri (2,7 milyar dolar) bulunuyor. Yapılan tüm bu harcamaların %17’si yapay zeka tabanlı yazılım uygulamalarına ve %16’sı ise donanım kurulumuna gidiyor.

Başa dön tuşu