Türkiye üç milli fırkateyni aynı anda üretecek

Türkiye’nin ulusal savaş gemilerini üretmesi için hayata geçirilen MİLGEM projesinin birinci İ sınıfı fırkateyni olan TCG İstanbul’un inşa çalışmalarında sona yaklaşıyor. Ayrıyeten İ Sınıfında yer alacak MİLGEM’in 6, 7 ve 8’inci gemileri için çalışmalar sürüyor.

36 ayda teslim edilecek

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, MİLGEM çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Milgem’in 6, 7, ve 8’inci gemileri olan üç adet İ sınıfı fırkateyni Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerinde eş vakitli olarak üretilecek. Üç geminin 36 ayda teslim edilmesi planlanıyor.

Projede Anadolu, Sedef, Sefine, TAİS Ortak Teşebbüsü Ticari İşletmesi ve STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret vitrinbet AŞ İş Paydaşlığı firmaları başrolü üstlenirken, bunlara ek olarak çoğunluğu yerli firmalardan oluşan yaklaşık 80 yüklenici firma vazife alacak.

İ sınıfı fırkateynlerde kullanılacak yerli sistemlerin kullanılacağına vurgu yapan İsmail Demir; yakın hava savunma sistemi Gökdeniz, üç boyutlu arama radarı Cenk, atış denetim radarı Akrep, aydınlatma radarı, torpido kovanı, Ulusal Dikey Atım Sistemi MİDLAS, Hisar-D üzere ulusal tahlillerin konfigürasyona dahil edildiğini belirtti.

Savaş gemilerinin özel kesim tersaneleri tarafından inşa edilmesinin yararları hakkında konuşan Demir, şunları söyledi:

“Gemilerin inşasının, sürdürülebilir bir askeri gemi inşa endüstrisi oluşturabilmek için özel tersanelerin üretici sıfatıyla yer aldığı bir modelle yürütülmesinin uygun olduğu değerlendirildi. Bununla birlikte, bu modelle üç gemi için teslim müddetinde avantaj sağlanacak, askeri gemi inşasında özel bölüm tersanelerinde bilgi ve deneyim birikimi tutulacak ve pekiştirilecek, kesimin yetenek bazlı büyümesi ve sürdürülebilirliği desteklenecek, ihracat potansiyeli yüksek nitelikli bir eser ortaya konulacak, ölçek iktisadına katkı sağlanacak. Üç geminin 36 ayda teslimi planlanıyor. İ sınıfı fırkateynlerin birincisi TCG İstanbul’da yerlilik oranı yüzde 75 düzeyinde bulunmakta. Bununla birlikte projede 80 civarında, büyük çoğunluğu yerli alt yüklenici misyon alıyor. Projede çalışan toplam firma sayısı ise yaklaşık 200.”

Başa dön tuşu