Twitter reklam gelirleri yüzde 70 düştü, işler yolunda gitmiyor

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından bu yana pek çok kıymetli marka reklam vermeyi kesti. Çalışanlarını iflas etmekle uyaran ünlü isim için işler yolunda gitmiyor. Artık en değerli soru abonelik fiyatları kârlılığı sürdürebilecek mi?

Twitter için işler zorlaşıyor

Elon Musk’ın fikir hürriyeti ismi altında ayrımcılık ve dezenformasyon içeren telaffuzları özgür bırakması, herkese mavi rozet dağıtması, akabinde da Andrew Tate üzere pek çok yasaklı hesabı geri getirmesi reaksiyon çekti. Bölümün bu hususa reaksiyonu ise reklamları kesmek oldu.

Kasım ayında Twitter’ın reklam satışları yüzde 55 azalırken Aralık ayında bu oran yüzde 71 düzeyine çıktı. General Motors, Pfizer, Ford da dahil olmak üzere yaklaşık 1000 markanın reklamı kestiği belirtiliyor. Öteki taraftan rakip otomotiv firmaları da Elon Musk’ın datalarını aleyhte kullanacağı dehşetiyle platformdan çekildi.

Bu kadar gelir kesintisine Elon Musk’ın karşı atağı ise fiyatlı Blue abonelikleri oldu. Yakın vakitte işletmeler için Blue aboneliği ve reklamsız abonelik de devreye girecek. 400 milyona varan etkin kullanıcı sayısı içerisinde aboneliklere ilgi olacağı düşünülüyor. Öbür bir atak ise siyasi reklamların hür bırakılması oldu. Yaklaşan seçim devri nedeniyle siyasi reklamların ilgi göreceği iddia ediliyor.

Başa dön tuşu