Libra dolandırıcılığına dikkat

 Facebook’un çıkartacağı kripto para ünitesi olan Libra, şimdi piyasaya sürülmeden dolandırıcılar için bir araç oldu. Libra’yı saklamak için tasarlanan bir dijital cüzdan olan Calibra’nın taklitleri tasarlanmaya başlandı.
Calibra.com’un taklit edildiği sayfalarda Libra satıldığı argüman ediliyor. Dolandırıcılar, Libra satın almak isteyen insanları bu biçimde dolandırıyor.

Kullanıcılar, Libra satın almak maksadıyla girdiği web sitelerini yeterlice incelemeleri konusunda uyarılıyor. Tüm uydurma sitelerde olduğu üzere bu sitelerde de URL’de farklılıklar ve tasarımsal değişiklikler var. Ek olarak, Calibra.com’un sağte sitesinde; sağ üst köşede,“Başlamak için güzel geldiniz” indüksiyonu yerine “Satış Öncesi Libra Para Birimi” yazan bir düğme var.

Bu stil geçersiz sitelerde 600 Libra Coin yaklaşık 2 Ethereum karşılığında satılıyor ve verilen bu fiyatın “bonuslu” olduğunu söylüyor.  

Ayrıca ZucksBucks isimli bir site de Libra’yı ve Mark Zuckerberg’i protesto etmek emeliyle çıkarılan bir ERC20 token’ını satıyor. Anasayfadaki “Paranızı bugün boşa harcayabilecekken neden Libra’yı bekleyesiniz?” yazısı göze çarpıyor.

Başa dön tuşu