Türk hücumbotlarının iletişim yeteneklerine Aselsan dokunuşu

Kılıç sınıfı hücumbotlara askeri uydu muharebe sistemi tedariği kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN ortasında imzalanan KASUMSİS Projesi ile ülkemizde birinci defa yerli olarak geliştirilen 1 metre 3 eksen Stabilize X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi geliştirilmesi süreçleri tamamlandı ve saha kabul testleri muvaffakiyetle tamamlandı.

TCG Meltem hücumbotuna yerleştirilen haberleşme sistemi, Akdeniz ve Ege sularında gerçekleştirilen testlerden geçer not aldı. Her türlü hava ve deniz şartında su üstü ve su altı ögelerin bağlı bulundukları harekat ve komuta merkezleri ile süratli ve kesintisiz bir formda ses, manzara, veri transferi yapabilmesi sağlanıyor.

 
Denizkurdu 2019 tatbikatı kapsamında da birinci kere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından etkin olarak kullanıldığı ve beğeni topladığı aktarılan sistem, ilerleyen devirde tüm kılıç sınıfı hücumbotlara eklenecek. Platformun farklı araçlar için farklı muadilleri de geliştirilebilir.

Özellikle Doğu Akdeniz’de gün geçtikçe daha da ısınan bir ortamda deniz kuvvetlerinin yerli teknolojiler ile donatılması tarafındaki çalışmalar kritik kıymet taşıyor. Bilhassa inançlı bir biçimde irtibat imkanının mutlaklığı, ilerleyen periyotta yararını şimdiden kestiremeyeceğimiz seviyede önemli katkılar sağlayabilir.

Başa dön tuşu