Eğlenirken Neden Zaman Uçup Gidiyor?

Arkadaşlarla oynanan oyun grubunda havada uçuşan kahkahalar ya da eğlence mekânında tadına doyulmayan sohbetler… Tüm bu anlarda zaman âdeta su gibi akar gider. Peki eğlenirken neden zaman bu kadar hızlı geçiyor?

Hiçbir şey yapmadığınız monoton anlarınızda zaman kağnı gibi hareket ederken keyif aldığınız ve mutlu olduğunuz anlarda zamanla yarışmanızın ardında pek çok sebep var.

Bundan sonra zamanla inatlaştığınızda bu sebepleri aklınıza getirebilir ve kendinizi hayatın akışına daha rahat bırakabilirsiniz.

Beynimiz, zamanı bir dizi olayın sıralı olarak meydana gelmesiyle algılıyor.

eğlenirken neden zaman hızlı geçer

Eğlenceli aktiviteler sırasında, beynimiz sürekli yeni ve heyecan verici bilgilerle meşgul oluyor. Bu da beynimizin daha fazla bilgi işlemek zorunda kalmasına ve zamanın hızlı geçtiğini hissetmemize neden oluyor.

Özellikle yoğun dikkat gerektiren oyunlar veya aktiviteler sırasında, beyin yüksek bir işlem kapasitesi kullanıyor ve bu da zaman algımızı etkiliyor.

Dikkat, zaman algısının en önemli bileşenlerinden biri.

Sıkıcı veya monoton aktivitelerimiz de ise dikkatimiz kolayca dağılıyor ve zaman yavaş ilerliyor gibi geliyor. Ancak tam tersi olduğunda yani eğlenceli ve ilgi çekici aktivitelerde, dikkatimizi tamamen o işe veriyoruz ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyoruz.

Bu, beynimizin ödül sistemiyle de ilişkili. Eğlenceli aktiviteler dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını artırarak bizi motive ediyor ve zamanın hızla akmasını sağlıyor.

Bellek de zaman algısında kritik rol oynuyor.

Eğlenceli anılar daha canlı ve detaylı şekilde saklandığı için o anların daha kısa sürdüğü hissini yaratıyor. Monoton ve sıkıcı aktiviteler ise bellekte silik ve belirsiz izler bırakıyor, bu da zamanın daha yavaş geçtiği izlenimini veriyor.

Tatil gününüzü düşünün. Çeşitli aktivitelerle dolu geçen o gün, bize kısa gelir. Akış hâlinde kaldığımız için de anı yaşar ve zaman algımızı kaybederiz. Ancak işte geçen monoton bir gün, sanki hiç bitmeyecekmiş gibi hissederiz.

Beynin bilgi işleme kapasitesi, dikkat, bellek ve akış teorisi gibi faktörler, zamanın eğlenirken neden akıp gittiğini aslında net şekilde anlatıyor.

O zaman şimdi eğlence vakti!

İncelemek isteyebileceğiniz diğer içeriklerimiz:

Sıkıldığımız Zamanlarda Neden Rastgele Karalamalar Yaptığımızı Öğrenince Kalemi Elinizden Düşüremeyeceksiniz!

Sıkıldığınız Anları Eğlenceli ve Verimli Hâle Getirecek Podcast Önerileri

Kumarhanelerde ve AVM’lerde Neden Hiç “Saat” Olmadığını Öğrendiğinizde Zaman Algınız Yeniden Şekillenecek

Başa dön tuşu