Rusya açıkladı: “S-400’lerin bazı parçaları Türkiye’de üretilebilir”

Türkiye, Rusya’dan satın aldığı S-400 Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi’nin birinci modüllerini Türkiye’ye getirdi. Üç etaplı sevkiyatın birinci basamağı tamamlandı. S-400’ü gelmesinin akabinde ABD, Türkiye’nin F-35 programına iştirakini askıya aldığını açıkladı.

Türkiye, ABD’nin yaptırım uygulamaya başlamasının akabinde S-400 projesinden geri adım atmak yerine Rusya ile iş birliğini daha ileriye taşıma çalışmalarına başladı. Bu kapsamda S-400’ün bazı modüllerinin Türkiye’de üretilmesi planlanıyor.

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh’in Lideri Sergey Çemezov, S-400’lerin Türkiye’de üretilmesi görüşmeleri ile ilgili olarak, “Türkiye ile teknolojik açıdan, başta havacılık, helikopter üretimi ve güç alanlarında iş birliğini genişletmeye hazırız. S-400’lerin teslimatını Türkiye’nin talebi doğrultusunda hızlandırdık. Bu cins bir uygulama, dünyada seçkin görülmektedir. Sistemlerin birinci teslimatı bu ay yapıldı ve takvim doğrultusunda ilerliyoruz. S-400 hava sistemlerinin belli kesimlerinin lisanslı bir halde Türkiye’de üretilmesine yönelik görüşmeler de devam ediyor.” dedi.

S-400 özellikleri

S-400 hava savunma sistemi, Türkiye hava alanına giriş yapan savaş uçakları, radar tespit uçakları, keşif uçakları, balistik füzeler, orta menzilli füzeler, hipersonik maksatlar ve öteki gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha edebilecek.

600 kilometre uzaklıktan tehdidi belirleyebilen S-400’ler, 60 kilometre uzaklıktaki balistik amaçları, 400 kilometre uzaklıktaki aerodinamik hedefleri ve 10 metre kadar alçak irtifadaki amaçları vurabilirken, Amerika’nın Patriot füzeleri lakin en az 60 metre yükseklikteki gayesi vurabiliyor.

Başa dön tuşu