Toyota’nın dev ‘Ay arabası’ 2029 yılında hazır olacak

Japon otomotiv devi Toyota, dev Ay otomobilini 2029 yılına kadar tamamlamaya hazırlanıyor. Toyota’nın birinci sefer geçtiğimiz mart ayında duyurusunu yaptığı araç, Japon Uzay Araştırma Organizasyonu’yla (JAXA) iş birliği geliştiriliyor. Bugün yapılan yeni açıklamalara nazaran dev keşif arabası, Ay’a birinci Japon astronotlar gönderilmeden çabucak evvel Ay’ın yüzeyine indirilmiş olacak.

Toyota’nın keşif aracı, uzay araştırmalarında daha evvel görmediğimiz tipten hayli etkileyici özelliklere sahip. JAXA’nın resmi internet sitesi üzerindeki bilgilere nazaran aracın Ay’da nakliyecilik yapma emeliyle kullanılması planlanıyor. Otonom sürüş kabiliyetlerine sahip olacağı belirtilen Ay arabası, dört farklı astronotu Ay yüzeyinde tam 10 bin kilometre boyunca taşıyabilecek.

Ay arabasının güç muhtaçlığı ise büsbütün yenilenebilir güç teknolojileriyle karşılanıyor. Toyota’nın kendi teknolojisi olan yakıt hücresi teknolojisi Ay aracında kullanılacak. Yakıt hücrelerinin katlanabilir güneş panelleriyle beslenmesi planlanıyor. Son olarak aracın, 2019 Toyota 4Runner SUV modelinin tam iki katı uzunluğunda ve iki katı genişliğinde olacağı belirtildi.

JAXA’nın uzay araştırmalarındaki en büyük maksadı 2030 yılında Ay’a birinci Japon astronotları indirmek. Toyota aracının da bundan çabucak evvel Ay yüzeyine indirilmesi isteniliyor. Dev keşif arabasının ayrıyeten NASA üzere öteki uzay ajansları tarafından da kullanılabileceği iddia ediliyor. 

Başa dön tuşu