Microsoft, yüz tanıma veritabanını sessiz sedasız sildi

Yüz tanıma teknolojisinin yararlarını sayabileceğimiz üzere, birçok zararını da saymamız mümkün. Bunların en başında da ferdî mahremiyetimize gölge düşürmesi geliyor. Birçok kişi yalnızca bu yüzden yüz tanıma teknolojisine soğuk bakarken, Microsoft da bizim üzere düşünüyor olacak ki, MS Celeb ismini verdiği ve 100 bin kişinin, 10 milyondan fazla imajının yer aldığı veritabanını sildi.

2016 yılından beri kullanılıyordu

Veritabanı birinci olarak 2016 yılında Microsoft tarafından dünyanın en büyük yüz tanıma data seti olarak tanımlanmış, global teknoloji firmaları ve askeri araştırmacılar tarafından yüz tanıma sistemlerini eğitmek için kullanılmıştı. Financial Times’ın haberine nazaran Microsoft bu veritabanını farklı gerekçeler göstererek sildi.

Microsoft’un bahis ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, MS Celeb isimli bu veritabanının akademik gayelerle kullanıldığını ve artık Microsoft’ta olmayan bir çalışan tarafından yönetildiği için silmeye karar verdikleri belirtiliyor. Fakat bu sürecin sessiz bir biçimde yapılmasının gerisinde ise farklı sebepler olabileceği söylentileri de mevcut.

Başa dön tuşu