Titreşimle hareket eden yeni küçük robotlar ileride tedavi amaçlı kullanılabilir

 
Teknlojinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşan 3D yazıcılar kendisine bir çok alanda yer buldu. Son gelen haberlerde yer verilen dünyanın en küçük karıncası boyutlarındaki robot ileride sıhhat alanında kulanılma potansiyelinin yanı sıra tabiattaki ufak malzemelerin temizlenmesi emeliyle da kullanılabilir.

5 mg ağırlığında, 2 mmx1.87 mmx0.8 mm ebatlarındaki küçük robot two-photon litografisi tekniğiyle üretilmiş. Gövdesine bağlı 6 bacağı TPP laser uygulamasıyla tek etapta üretilen robot bu sayede kısa müddette çok sayıda üretilmeye de müsait hale geliyor. Robotun suratı ise şuanlık saniyede uzunluğunun 4 katı aralık şeklinde.

 


Hareketi için hoparlör dahi yeterli 

Hareket etmesi için tekrar kendisi üzere ufak bir hoparlör dahi yeterli olan yeni robot laboratuvar koşullarında piezo elektrik aktüatörüyle istenilen istikamette hareket ettirilebilmiş. Güzel şu anda yalnızca tek istikamette ilerleyebilse de ilerleyen periyotta farklı taraflara de hareket etmesi planlanan çok bacaklı robota yüzebilme ve zıplayabilme kabiliyetlerinin de eklenmesi hedefleniyor.

 

 
Daha da değerlisi geliştiriciler kelam konusu robotlarından bir topluluğun birebir anda farklı frekanslara karşılık verecek biçimde tasarlanarak insan bedenindeki çeşitli sağlık problemlerinden çevre şartlarının takibine ve hatta küçük nesnelerin taşınmasında kullanılabileceğini de ümit ediyorlar. Şu anda emekleme basamağında olan bu çalışmayla başarılı sonuçlar elde edildiğini görmemiz için ne kadar müddet gerektiği ise bilinmiyor.
Foto Galeri | 6 Görsel Görüntüle

 

Başa dön tuşu