Önümüzdeki 30 yıl içinde robotlaşacak mıyız?

İstanbul Kent Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu,  ‘Sağlıkta Dijital Teknolojinin Geleceği’ başlıklı konferansa mesken sahipliği yaptı. Fütüristler Derneği Lider Yardımcısı , Dr. Mustafa Aykut’un konuşmacı olarak yer aldığı konferansa çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı.

İnsan Genom Projesi ile sıhhat bölümünün büyük bir ivme kazandığını ve atılan adımlarla insan ömrünün uzadığına dikkat çeken Aykut, “2000’den sonra doğan çocukların 100 yaşını çarçabuk aşabileceğini bugünden varsayım edebiliyoruz.  Önümüzdeki 20-30 yıl içinde çok daha büyük değişiklikler olacak” sözlerini kullandı.

“YAPAY ORGANLARIMIZ OLACAK”

Sensörler, robot teknolojisi, yapay zeka üzere birçok etkenin insan hayatında artık büyük bir yer tuttuğunu lisana getiren Dr. Mustafa Aykut, üç boyutlu yazıcılarla birlikte yapay organlar olacağını vurguladı.

Aykut, kelamlarına şöyle devam etti:

“Teknoloji geliştikçe insan ömrü daha da uzayacak ve beşerler daha sağlıklı bir ömür geçirme imkanı bulacaklar. Ayrıyeten teknolojinin ilerlemesiyle üç boyutlu yazıcılarla yapılan ve biyolojik özelliği olan yapay organlar, doğuştan bizlerle gelen organların yerini alacak.

Bunun için önümüzdeki 10 yılı ön görüyoruz. 10 yıl içerisinde yapay pankreas, yapay damar, yapay mide üzere organlar, biyolojik biçimde kök hücrelerden üretilerek yazıcılardan çıkacak. Bu organlar nakil edildiğinde neresi bozulduysa o değiştirilerek yeniden insan ömrünün uzamasına katkı sağlayacak. Üstümüzdeki ve içimizdeki sensörlerle de hayatınız denetim edilebilecek.”

 “CERRAHİDE ÇIĞIR AÇILACAK”

Robot teknolojisinin gelişmesiyle cerrahide çığır açılacağına dikkat çeken Mustafa Aykut, “Günümüzde şu an tabipler robotik cerrahiler ile ameliyat yapabiliyorlar fakat dördüncü kuşak teknoloji ile bu daha da ilerleyecek ve yapay zeka kullanan robot cerrahlar kendi kendine kimi ameliyatları yapabilecek” diye konuştu.

Sensörlerin de artık hayatın içinde yer aldığını lisana getiren Aykut, ” Sensörler vücudumuzun hem içinde hem de dışında olacak. Şu an saatlerimizin içinde olan sensörler var. Bunlar şimdilik giyilebilir teknoloji olarak dışarıdan kullanılıyor lakin içerden de kullanılacak. Bedenimizin içindeki faaliyetleri de sensörler aracılığıyla inceleyebilecek ve bedeninizin içine konulan bir grup aygıtları o sensörler harekete geçirerek” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu