Tabip adayları ‘sanal hastalarla’ eğitim alacak

Dünya genelinde tıp fakültesi öğrencilerinin, gerçek hastalarla müsabakadan evvel standart hasta eğitimleriyle mümkün hastalık senaryoları üzerinden tecrübe kazanması amaçlanıyor. Fakat Türkiye’de öğrenci sayısının fazlalığı ve tıp eğitim programının yoğunluğu nedeniyle doktor adayları bu görüşmeleri hudutlu sayıda gerçekleştirebiliyor. Bu probleme tahlil üretmek gayesiyle Hacettepe Üniversitesi ile ses ve yapay zeka teknolojileri şirketi Sestek, TÜBİTAK’ın finansal dayanağını de alarak hem yazılı hem de kelamlı bağlantıya imkan veren “Sanal Hasta” uygulamasını geliştirmeye başladı. 

Doğal insan sesiyle konuşmaları tanıyan ve senaryolara bağlı olarak irtibat kurabilen “Sanal Hasta” uygulaması, öğrencilerin hastalarla daha tesirli irtibat kurmalarına takviye olmayı amaçlıyor. Memleketler arası geçerlilik testlerinin akabinde hayata geçirilecek olan proje, tıp dünyasında merakla bekleniyor.

“KLİNİKTE TIBBİ YANLIŞLARIN AZALTILMASINA DAYANAK OLACAK”

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Barış Sezer, “Sanal hasta uygulamasıyla tıp öğrencilerine yönelik bağlantı marifetleri eğitimi yeni bir boyut kazanacak. Geleceğin tabipleri olan öğrencilerimiz, teknolojinin eğitime entegre edilmesinin avantajlarını yaşarken bir yandan da irtibat hünerlerini teknoloji takviyesiyle geliştirme talihine sahip olacak. Standart hastalar kilo ve yaş üzere birtakım farklı özelliklere sahip oldukları için çarçabuk her senaryoya uygun hale gelemiyor. Üstelik ağır eğitim programı ve birtakım kısıtlar, öğrencilerin standart hastalarla sonlu sayıda irtibat kurmalarına neden oluyor. Hazırlayacağımız birbirinden farklı 6 senaryo ile zenginleşecek Sanal Hasta uygulaması; klinik öncesi devirde öğrencilerin, dilediği vakit ve ortamda çok sayıda tekrarlı uygulama yapmasına imkan sağlayarak, klinikte tıbbi yanılgıların azalmasına dolaylı olarak tesir edecek” dedi.

“GERÇEK BİR HASTA VARMIŞ ÜZERE DİYALOG KURULABİLECEK”

Tıp eğitiminde insan faktörünün getirdiği hudutların sanal hasta uygulamasıyla azalacağını belirten Sestek Ar-Ge Merkezleri Yöneticisi Tuba Arslan Kır ise şunları aktardı: 

“Üniversite ve sanayi işbirliğine hoş bir örnek olan sanal hasta uygulaması birçok fizikî zorluğu ortadan kaldırarak tabip adaylarının mesleğe tecrübe kazanarak adım atmalarını sağlayacak. Sestek’in diyaloğa dayalı teknolojileri sayesinde uygulama, yazılı bağlantının yanı sıra öğrencilerin karşılarında gerçek bir hasta varmış üzere kelamlı irtibat kurmalarına da imkan tanıyacak. Üç boyutlu ve hareketli sanal karakterler içeren uygulama, öğrencilere verdiği geri bildirimlerle hangi evrelerde eksik kaldıklarını belirterek yönlendirici tekliflerde de bulunacak. Tüm süreç kayıt altına alındığı için eğitmenler de öğrencileri kolay kolay takip edebilecek.”

Başa dön tuşu