Bilim insanları: Kediler yok edilmeli!

Nesli tükenmekte olan tipleri avladıkları ya da hayat alanlarına ziyan verdikleri gerekçesiyle yaban kedileri, köpekler, domuzlar, keçiler ve farelerden oluşan bir küme hayvan tipinin adalardan elimine edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bilim insanları: Kediler yok edilmeli!

Bir küme bilim beşerinin yaptığı son çalışmaya nazaran çoğunlukla beşerler tarafından getirilen ve doğal olarak adaların bir modülü olmayan hayvanlar bu bölgelerdeki yabanî ömrü tehdit altına sokuyor. 107 adada yapılacak eradikasyonun, tipleri tehdit altında bulunan ada hayvanlarının yüzde 9.4’ü için fayda sağlayabileceği öngörülmekte.

Birdlife International’ın baş bilimcisi Stuart Butchart, hareketin “izolasyonda şartlarında evrim geçiren ve sadece uzak adalarda yaşayan harikulâde türleri” kurtarabileceğini belirtiyor.

Bazı tiplerin adalardan itlaf edilmesi yeni bir teklif ya da uygulama değil. Dünyanın en geniş çaplı kemirgen yok etme projesi kısa bir mühlet evvel başarılı olmuş ve İngiltere’nin Güney Georgia bölgesi 200 yıldan fazla bir müddetin akabinde birinci defa farelerden büsbütün arındırılmıştı.

Peki ya siz bu bahiste ne düşünüyorsunuz? Bilim insanlarının kanılarına katılıyor musunuz? Yorumlar kısmından fikirlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu