Twitter’ın yeni CEO’su kim olacak? İşte aday olarak gösterilen isimler

Elon Musk, yakın vakitte kullanıcıların oyuyla CEO’luk vazifesini bırakabileceğini söylemişti lakin hâlâ Twitter’ın başında. Pekala, yerine biri gelecekse o kim olacak? İşte Twitter CEO durumuna en uygun isimler:

Twitter CEO’su kim olacak?

Musk, Twitter’ın yeni CEO’sunu bulduktan sonra yazılım ve sunucu takımlarını yöneteceğini söylemişti ki; bu, temelde tüm şirketi yönetmek manasına geliyor. Musk, er ya da geç CEO’luk durumundan ayrılcak. Pekala, yerine kim geçecek? İşte aday olarak gösterilen isimler:

Sheryl Sandberg – Eski Meta COO’su

Musk, Twiter’a yeni bir CEO atadıktan sonra mühendislik takımına liderlik etmeye devam ederse yerini Sheryl Sandberg’in alacağı söyleniyor. Sandberg, şirketin büyümesi için Musk’ın muhtaçlık duyacağı reklamcılar ve kontaklarla ilgili temsilciye sahip ve geçtiğimiz yıl Meta’dan ayrıldı ve şu anda bir yerde çalışmadığı biliniyor.

Emmett Shear – Twitch CEO’su ve kurucu ortağı

Twitch’in kurucu ortağı ve şu anki CEO’su olan Emmett Shear, sosyal medya şirketini bir teknoloji devine muvaffakiyetle sattı ve Musk’ın Twitter’ı içerik üreticiler için daha çok bir görüntü platformuna dönüştürme planı için muhtaçlık duyacağı tecrübeye sahip. Fakat Shear, halka açık bir şirketi yönetme tecrübesine sahip değil. Musk birkaç yıl içinde Twitter’ı tekrar halka arz etmeyi planlıyor. Öte yandan Twitch oyuncuların canlı yayın açtığı bir platformdan ötesine gidemedi.

Vanessa Pappas – TikTok COO’su

Vanessa Pappas, birinci olarak YouTube’ın birinci içerik üretme programının ayakta kalmasına yardımcı olması ve yakın vakitte TikTok’un COO’su olmasıyla Musk’ın gereksinim duyduğu tecrübeye sahip. Pappas’ın TikTok’tan ayrılmayı düşündüğü söyleniyor. Musk, temel olarak büyük reklamverenleri tanıyan Twitter’a liderlik edecek birisini arıyor. Pappas, eser ve üreticilere odaklandığından Musk için en güzel seçenek olmayabilir.

Jim Lanzone – Yahoo CEO’su

Jim Lanzone, kısa müddetliğine Tinder’ın başında geçmiş, daha çok medya ve reklamcılıkla ilgilenen biri. Şu anda Yahoo’ya liderlik eden isim, Musk’ın kullanabileceği operasyon tecrübesi ve reklam topluluğuyla temaslara sahip. Lakin Lanzone’un Musk için çalışmak isteyip istemediği belirli değil.

Kevin Systrom – Instagram kurucu ortağı

Instagram kurucu ortağı ve eski CEO’su Kevin Systrom, en güzel seçeneklerden biri. Mark Zuckerberg ile fikir ayrılığı yaşadıktan sonra 2018’de Instagram/Facebook’tan ayrıldığından beri sessizliğini koruyor. Geçen yıl Lex Fridman’ın podcastinde TikTok toplumsal medya modeline (kullanıcının toplumsal grafiğinden akış tekliflerini ayırma) ilgisini olduğundan bahsetmişti; yani tam Musk’ın odaklanılmasını istediği şey.

Twitter CEO’luk misyonu için Adam Bain, Susan Wojcicki, Sarah Friar, Kayvon Beykpour, Kevin Weil üzere isimler de konuşuluyor.

Başa dön tuşu