iPhone 15 çıkmadan iPhone 16’nın önemli özelliğine dair ilk bilgiler ortaya çıktı

Apple’ın iPhone 15 serisini tanıtmasına hala daha uzun bir mühlet var. Lakin görünüşe nazaran şimdiden iPhone 16 serisinin zirve modeli olması beklenen ve iPhone 16 Pro olarak isimlendirilen bir aygıttan birinci ayrıntılar gelmiş durumda.

iPhone 16 Pro’da ekran altı kamera olabilir

The Elec’e nazaran Apple, iPhone 16 Pro’nun ekranında kıymetli bir değişikliğe gidecek. Daha kullanışlı bir ekran alanı için iPhone 16 Pro’da ekran altı Face ID teknolojisine geçiş yapılacak. Rapora nazaran Apple, Face ID için gerekli TrueDepth bileşenleri 2024’te direkt iPhone ekranının altına taşıyacak. FaceID için gerekli olan kamera kullanılmadığında ilgili alan olağan bir ekran üzere görünecek, böylelikle ekranda yalnızca ön kameranın merceği görünecek.

Öte yandan iPhone 15 serisindeki dört modelin de Dynamic Island (Dinamik Ada) özelliğine sahip olacağı bir defa daha vurgulanıyor. Temelinde iPhone hakkında ekran altı kamera teknolojisi telaffuzları 2019 yılına kadar dayanıyor. Öte yandan Mayıs 2022’de ekran analisti Ross Young’da bu mevzuda Apple’ın bir yol haritasına sahip olduğunu söz etmişti. Yeni bilgiler büyük oranda Young’u doğruluyor.

Ek olarak ekran altı kamera teknolojisi Android için yeni sayılmaz. Örneğin Samsung Galaxy Z Fold 3 ve Z Fold 4’te ekran altı kameraları kullanmıştı. Xiaomi Mi Mix 4’te de yeniden bu teknolojiyi görmüştük. Bu firmalar dışında da tekrar ekran altı kameraya yer veren firmalar vardı lakin temeldeki sorun hepsinde birebir: Yetersiz kalite. Apple’ın bu sorunu çözmesi için önünde hala daha uzun bir mühlet var.

Başa dön tuşu