iPhone 16 Pro için ilk kamera detayları paylaşıldı

Apple iPhone 15 serisi hakkında beklentiler giderek artıyor. Bu bağlamda birçok sızıntı, serinin zirve modeli iPhone 15 Pro Max’in daha güzel optik yakınlaştırma sunan periskop lens ile temel modellerden ayrılacağını bizlere gösterdi. Lakin bu durum, iPhone 16 serisinde sona erebilir. 

iPhone 16 Pro için birinci kamera ayrıntıları paylaşıldı

Kore merkezli yayın kaynağı The Elec’e nazaran Apple, iPhone 15 Ultra’da yer verilecek periskop telefoto lens için LG Innotek ve Güney Kore merkezli Jahwa Electronics’e güvenecek. Hatırlayacak olursak CES 2023 Fuarı kapsamında LG, kayıpsız ve sürekli optik yakınlaştırma sunan “Katlanmış Zum” periskop telefoto modülünü tanıttı. Bu sensörün iPhone 15 Ultra’ya eşlik etmesi beklenirken, siparişlerin yüzde 70’inden LG, geri kalanından ise Jahwa Electronics sorumlu olacak.

Günümüz akıllı telefon kameralarının birçok, lokal odak uzunluklarının ötesine geçmek için manzara kalitesini düşüren dijital yakınlaştırma ile karşımıza çıkıyor. Lakin LG’nin yeni tasarımı, DLSR kameralara benzeri halde detayların korunmasını sağlayacak. Buna ek olarak Kore merkezli yayın kaynağı, yeni telefoto lensin gelecekte iPhone 16 serisinin her iki üst düzey modeline de güç vereceğini bildirdi. 

Görünüşe nazaran Apple, bu yıl iPhone 15 Pro Max’i alt modellerden daha fazla öne çıkarmayı planlıyor. Lakin yeni değişiklik daha küçük ekranlı Pro modellerini tercih edecek kullanıcılar için hayal kırıklığına neden olabilir. Çünkü Apple, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’ten bu yana iPhone “Pro” modelleri ortasında kamera özelliklerini farklılaştırmadı.

Başa dön tuşu