Apple, mağazalarındaki hırsızlıkları önleyecek yeni bir yöntem buldu

Apple eserlerinin maliyeti göz önüne aldığımızda, şirket mağazalarının hırsızlar için neden cazip olduğunu anlayabiliriz. Sık sık hırsızlık olaylarıyla gündeme gelen şirket bu gidişata bir son vermeye hazırlanıyor. Apple bu sistemin patentini aldı bile.

Cihaz kullanılamaz bir hale gelecek

Patently Apple’ın haberine nazaran , ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, Apple tarafından alınan hırsızlık tedbire teknolojisinin ana çizgilerini yayınladığı bir patentte açıkladı. Sistem temel olarak şayet bir kişi ödeme yapmadan Apple mağazasından çıkış yaptıysa, şirket çalınan aygıtı (iPhone, iPad, Mac) işe yaramaz bir hale getirmek için bir dizi güvenlik tedbirini harekete geçirecek.

Örneğin bir Apple aygıtı güvenlik alanı sonundan (Apple Store) çıkarıldıktan sonra, güvenlik sistemi, mağaza çalışanı üzere yakındaki rastgele bir yöneticiyi uyaracak ve ardından aygıt aktifleştirme üzere Apple servislerine ulaşamayacak. Daha sonrasında ise donanım düğmeleri devre dışı kalarak aygıt daima olarak konumunu paylaşarak, polisin bulabilmesini kolaylaştıracak. Sistemin uygulamaya geçip geçmeyeceği ve ne kadar caydırıcı olacağı ise tartışmaya açık.

Başa dön tuşu