SpaceX’in kargo aracı sonunda fırlatıldı!

Elon Musk’a ilişkin olan uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX, bu sabah Falcon 9 Block 5 roketi ile Dragon uzay kargo aracını Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan muvaffakiyetle fırlattı. Uçuş daha evvel 9 sefer ertelenmişti.

SpaceX’in kargo aracı sonunda fırlatıldı!

SpaceX,  bu sabah Türkiye saati ile saat 09:48’de Falcon 9 Block 5 roketi ile Dragon uzay kargo aracını Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan muvaffakiyetle fırlatarak, NASA‘nın Ticari Tedarik Hizmetleri mukavelesi kapsamında 17’nci ticari misyonunu başlattı. Dragon uzay aracında bin 477 kilogram yükünde 250’den fazla bilim ve araştırma misyonlarını direkt destekleyecek kritik malzemeler bulunuyor. Bu sayının 698 kilogramı bilim donanımı, 345 kilogramı mürettebat tedariği, 342 kilogramı araç ekipmanı, 75 kilogramı bilgisayar içermektedir. Dragon’un basınçsız “gövdesi”ndeki harici donanım ise 965 kilogramdır. 

Uçuş daha evvel 9 kere ertelenmişti

Dragon uzay kargo aracının uçuşu, CRS 17 vazifesi olarak tanımlanıyordu ve bu uçuş 16 Kasım, 1 Şubat, 17 Şubat, 16 Mart, 25 Nisan, 26 Nisan, 1 Mayıs, 3 Mayıs ve 4 Mayıs tarihleri olmak üzere toplamda 9 kez ertelenmişti. 1 Mayıs’taki uçuşun 3 Mayıs’a ertelenmesinin sebebi, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki elektrik dağıtım ünitesinde arıza tespit edilmesiydi. SpaceX, 3 Mayıs’taki uçuşun 4 Mayıs’a ertelenmesinin sebebinin ise, Falcon roketinin ana ateşleyici modülünün, fırlatılışın akabinde geri konacağı okyanus platformunda meydana gelen elektrik arızası olduğu açıklamasında bulunmuştu.

Ayrıca NASA 30 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu’nda elektrik gücü sistemi ile ilgili bir sorun tespit edildi. Takımlar arızanın nedenini belirlemek ve sisteme tam gücü geri yüklemek için çalışıyor.” tabirlerini kullanmıştı. NASA, istasyonda yaşayan astronotlar için endişelenecek bir durumun kelam konusu olmadığı, elektrik dağıtım ünitesindeki sekiz güç ünitesinden ikisinin arıza yaptığı açıklamasında bulunmuştu.

Başa dön tuşu