Sony, 100 km. menzili olan IoT çip üretti

Birçok kablosuz aygıtla ilgili sıkıntılardan biri de menzilidir. Örneğin, Bluetooth hudutlu bir menzile sahiptir; bu da, hoparlörlerinizin yahut kulaklıklarınızın menzil dışına çıkarsanız ses akışının kesileceği anlamına gelir. Birebir durum çoklukla Wi-Fi ağına bağlanan IoT (Nesnelerin İnterneti) aygıtlar için de geçerlidir.

LPWA ağını kullanacak

Sony’nin sessiz sedasız geliştirdiği yeni IoT çipi, yaklaşık olarak 100 km. (60 mil) menzile sahip. Modül, rastgele bir IoT objesine kurulduğunda, Sony’nin tescilli LPWA ağını (Düşük güç geniş alan ağı) kullanarak 100 km’ye kadar data göndermesine müsaade verecek. Çoğu IoT sistemi dataları, çok sonlu menzilli Wi-Fi yahut değerli bir hücresel data kontağı yoluyla buluta aktararak çalışıyor. Bu bağlamda, geliştirilen yeni çipin, evvelki teknolojilere nazaran çok daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün.

Geliştirilen bu yeni teknoloji şimdilik Japonya ile sonlu fakat Sony yakın bir vakitte bu teknolojiyle ilgilenen şirketlerle ilgili uygulama programları başlatacağını açıkladı. Yapılacak olan kapsamlı testler sonunda da bu teknolojinin tüm dünyada kullanılmasının önü açılacak.

Başa dön tuşu