Hermeus, sesten beş kat hızlı hipersonik yolcu jeti geliştirecek

Yeni ülkeleri ziyaret etmek eğlenceli olabilir lakin birebir şeyi seyahat süreci için söyleyemeyiz. Çünkü herkesin business class yahut özel jetle uçma talihi yok. Büyük çoğunluğumuz ekonomi sınıfında uçtuğumuz için uzun seyahatler azaba dönüşebiliyor. Fakat, Hermeus isimli bir şirket bu seyahat müddetlerini kısaltacak bir adım atmaya hazırlanıyor.
ABD merkezli teşebbüs, kısa mühlet evvel özel yatırımcılardan hipersonik jet geliştirmek için kullanılacak kıymetli bir finansal destek aldı. Sesten beş kat daha süratli olacak bu jet, Mach 5 suratına çıkarak yolcuları 90 dakika üzere kısa bir müddette New York’tan Londra’ya (ve tam tersi) uçurabilecek.

7 saatlik uçuş 90 dakikaya düşecek

Şu anda, New York’tan Londra’ya uçmak yaklaşık 7 saat sürüyor. Hermeus’un hipersonik jeti gerçeğe dönüşürse bu müddet yaklaşık 5 kat kısalacak. Bahsi geçen uçakların yaygınlaşması biraz vakit alacak üzere görünüyor. Hermeus’un kurucu ortağı ve CEO’su AJ Piplica, CNN’e yaptığı açıklamada bu tip bir yolcu uçağının geliştirilmesinin on yıl alacağını söyledi.

Başa dön tuşu