Avrupa’da satılacak ilk Çinli elektrikli araç, reklam için 14 bin km yol kat edecek

Otomotiv dalındaki elektriğe geçiş sürecine süratlice adapte olan Çinli üreticiler, artık de ürettikleri araçları Avrupa pazarına sokmak için kolları sıvadı. Şanghay merkezli bir startup olan Aiways de bunlardan bir tanesi. Aiways, Avrupa’da elektrikli araç satan birinci Çinli üretici olmak istiyor.

Tanıtım için 14 bin 231 km yol kat edecek 

Mart ayında düzenlenen Cenevre Araba Fuarı’nda U5 adını verdiği elektrikli crossover’ını tanıtan şirket, kelam konusu modeli Avrupa’da satışa sunmadan önce dikkat çekmek için hoş bir reklam prosedürü bulmuş. Reklam projesi kapsamında iki U5 prototipi Çin’den Avrupa’ya yanlışsız 14 bin 231 km yol kat edecek. Bu aranın bir elektrikli araç prototipinin çıkacağı en uzun seyahat olduğu söyleniyor.

Dünyaca ünlü İpek Yolu üzerinden ilerleyecek seyahat 17 Temmuz’da Xi’an kentinden başlayacak ve Eylül ayında Avrupa’da son bulacak. Bu müddet zarfında pek çok ülkeden geçecek olan elektrikli crossover bu sayede değişik yol ve iklim şartlarının yanı sıra farklı şarj altyapılarına maruz kalacak. Seyahatin Eylül ayında bitecek olmasına karşın U5’i satın almak isteyen Avrupalı müşterilerin 2020’nin Nisan ayına kadar beklemesi gerektiği belirtildi.

Avrupa’da satışa sunulacak Aiways U5, 140 kW güç ve 315 Nm torka sahip elektrik motorunu besleyen sıvı soğutmalı 63 kWh batarya sayesinde tek şarjla 460 km yol alabiliyor. Alüminyum-çelik alaşımından yapılan More Adaptable Structure (MAS) platformu sayesinde aracın kalite, konfor ve güvenlik açısından Avrupa’daki araçlarla yarışacağı söyleniyor.

Foto Galeri | 13 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu