Kara delik fotoğrafını çeken takımdaki Türk!

Herkesin yakından takip ettiği kara delik fotoğrafı dünya tarihinde birinci kere bu kadar yakından görüntülendi.

Kara delik fotoğrafını çeken grupta yer alan Türk bilim insanı

10 Nisan tarihinde Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından açıklanan ve 8 teleskoptan toplanan bilgilerle oluşturulan kara delik fotoğrafının elde edilmesinde Türkiye’yi de ilgilendiren bir mevzunun olduğu ortaya çıktı.

NASA tarafından kara deliğe ilişkin fotoğrafı çekmesi için oluşturulan grupta bir Türk bilim beşerinin yer aldığı öğrenildi.

NASA tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kara deliğe ilişkin gölge büyüklüğünün ölçülmesi ve Albert Einstein’ın görelilik teorisine ilişkin çalışmalarını, EHT müşahedeleri ile değerlendirip elde edilen sonuçlarla karşılaştıran Modelleme ve Tahlil Çalışma Grubu’nun başında misyon alan ve tıpkı vakitte Stephan Hawking ile de kimi çalışmalar yapan Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel, Arizona Üniversitesi’nde astronomi ve astrofizik profesörü. Tıpkı vakitte EHT Bilim Kurulu Üyesi olarak da vazife yapmakta.

Prof. Dr. Feryal Özel kimdir?

Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1996 yılında Columbia Üniversitesi’nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimi alan Özel, üniversiteden Yüksek Onur Derecesini alarak okul ikinciliği ile mezun oldu. Prof. Özel 1997 yılında Kopenhag “Niels Bohr Institute”‘de fizik alanında yüksek lisansını bitirdikten sonra 2002 yılında Harvard Üniversitesi’nde astrofizik üzerine doktorasını tamamladı. Daha sonrasında tıpkı yıl içerisinde NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde vazife yaptı.

2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanlarının bulunduğu “Büyük fikirler” listesinde yer alan Feryal Özel, 2005 yılında profesör oldu. Dünya basınında aldığı birçok ödül, takdir ve burs ile kendinden bahsettiren,  evli ve iki çocuk annesi Özel, hala Arizona Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmekte.

Başa dön tuşu