Sinema yasası yürürlüğe girdi: Seyircilere bir iyi, bir kötü haber

30 Ocak 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yeni sinema yasası, 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdi. Sinemalarda yeni periyot başladı.

Film öncesinde azamî 15 dakika bekleyeceğiz

Sinema sineması öncesinde gösterilen reklamların müddeti 10 dakikayı aşamayacak. Fragman gösterim müddeti ise en az üç, en fazla beş dakika olacak. Kamu spotları ve toplumsal sorumluluk projelerine ait gösterimler bu mühletlere dahil edilmeyecek. Yani kamu spotu gösterilmeyecekse, seans saatinden en fazla 15 dakika sonra sinema başlayacak.

Reklam müddetine uymamanın cezası 50 bin TL olarak belirlendi. Bu cezanın işlek salonlar için caydırıcı olmadığı konusunda kuşkular var.

Promosyonlu bilet devri bitti

Bugün yürürlüğe giren düzenleme, sırf seyircinin seveceği düzenlemeler getirmedi. Yasa ile birlikte indirimli bilet dönemi sona erdi.

Bundan sonra sinema salonu işletmecileri, sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyeti gerçekleştiremeyecek. Sinemanın imalcisi ve varsa dağıtımcısı ile kontrat yapılarak sinema bileti fiyatında indirim yapılabilecek. Bunun sonucu olarak sinemaların tümünü kapsayan indirimler (gençlere özel indirim, operatöre özel indirim, birinci seans indirimi, indirimli PNR kod gibi) sonlandırıldı. Sinema salonu şirketlerinin web sitelerinden bu kampanyalar kaldırıldı.
 

Sinema yasası, patlamış mısır arbedesi ile başlamıştı. Sinema yapımcılarının istediği oldu. Sinema bileti ile birlikte öteki bir eserin tıpkı anda satışına müsaade verilmeyecek. Böylelikle sinemanın sahibine düşen bilet hissesinden kesinti olmayacak ve gişe hasılatı takip edilirken baş karışıklığının önüne geçilecek.

Öte yandan gişe hasılatının takibinde yaşanan karışıklığın önlenmesi için Bakanlıkça belirlenen donanım ve yazılımın kullanılması gerekiyor.

Bu haberde ‘yeni sinema yasası’ olarak tanımladığımız ‘Sinema Sinemalarının Kıymetlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un tam metnine bu irtibattan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu