NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu resmen turizme açıyor

Jeff Bezos, Richard Branson ve Elon Musk üzere milyarderlerin uzun bir müddettir peşinde koştuğu uzay turizmine Amerikan uzay ajansı NASA da katılıyor. Bugün bir açıklama yayınlayan dev uzay ajansı, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun (ISS) ticari emellerle kullanılmasının önünü açacak birinci resmi adımların bugün prestijiyle atıldığını duyurdu.

Turistlerin milyonlarca dolar ödemesi gerekiyor

NASA’nın turizm maksatlı ISS misyonları 2020’de başlayacak. Uzay ajansı, her bir uzay turistinin ISS’de azamî 30 gün kalabileceğini söylüyor. NASA ayrıyeten ticari uzay turizmi uçuşlarının yılda en fazla iki sefer yapılabileceğini belirtti.

NASA, uzay turistlerinin ödemesi gerekeceği fiyatlarla ilgili de kimi açıklamalar yaptı. Buna nazaran Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda bir gece kalmak isteyen bir turistin yalnızca NASA’ya yaklaşık 35 bin dolarlık bir ödeme yapması gerekecek. 30 günlük bir maceranın toplam maliyeti ise 1 milyon doları aşıyor.

Ancak bu 1 milyon dolarlık fiyat işin sadece NASA kısmından ibaret. Uzay turistlerinin NASA haricinde SpaceX yahut Boeing‘e de ödeme yapması gerekecek. Bu iki şirketin tam olarak nasıl bir fiyat talep edeceği konusunda şimdi resmi bir şey yok. Roket kalkışlarının maliyetlerini düşünürsek muhtemelen kişi başı en az bir 20 milyon dolar istenilecektir.

SpaceX ve Boeing şu anda NASA’nın turizm için kullanacağı uzay araçlarını geliştiriyork. Bildiğiniz üzere NASA’nın şu anda yörüngeye insan taşıyabilecek rastgele bir aracı bulunmuyor. Uzay mekiği programının 2011 yılında iptal edilmesinden bu yana NASA, Rusya’nın Soyuz roketleriyle uzaya gidiyordu. SpaceX ve Boeing’in ise uzay araçlarını önümüzdeki yıl prestijiyle beşerli uçuşlar için hazır hale getirmesi bekleniyor.

Rusya da uzay turizmine geri dönüyor

Rus uzay ajansı Roskosmos’un da Milletlerarası Uzay İstasyonu’na turist taşıma planları var. Geçtiğimiz yıl yapılan bir resmi açıklamada Roskosmos’un 2021 yılı prestijiyle ISS’e turist taşımaya başlayacağı duyurulmuştu. Roskosmos fiyat konusunda şu an için resmi bir açıklama yapmadı.

Uzay turizmi bilhassa de Virgin Galactic, Blue Origin üzere şirketlerin ortaya çıkmasıyla birlikte günümüzde epeyce tanınan bir mevzu haline geldi. Fakat Rusya, bu alanın dünyadaki öncü ülkelerinden birisi. Roskosmos ile birlikte çalışan RKK Energia, şimdi 1990’lı yıllarda Mir Uzay İstasyonu’nu özel firmalara kiralamış daha sonra ise Memleketler arası Uzay İstasyonu’na birinci uzay turistlerini taşımaya başlamıştı. Amerikalı milyoner ve mühendis Dennis Tito da işte bu teşebbüs sonucunda 2001 yılında ISS’e gönderilmiş ve kendi parasıyla uzaya çıkan birinci uzay turisti olmuştu. 

 

Başa dön tuşu