Seat, otomobillerini İspanya’nın en güçlü bilgisayarıyla tasarlıyor

Volkswagen Grubu’nun çatısı altında faaliyet gösteren Seat, yeni modellerini tasarlarken aerodinamiye büyük kıymet veriyor. O denli ki, şirket bu süreçte MareNostrum 4 isimli İspanya’nın en güçlü üstün bilgisayarını kullanıyor.

Avrupa’nın en güçlü yedinci üstün bilgisayarı 

40 bin ferdî bilgisayarın gücüne sahip olduğu söylenen üstün bilgisayar, Katalonya Politeknik Üniversitesi’ndeki kullanılmayan 180 metrekarelik bir odada kurulu. Avrupa’nın en güçlü yedinci üstün bilgisayarı olduğu söylenen MareNostrum 4’ün 165 bin 888 işlemcisi bulunuyor. 6 bin 912 çip ve 13.7 petaflop (saniyede 13.7 katrilyon) süreç gücüne sahip olan harika bilgisayarın toplam yükü 78 ton olarak ölçülüyor.

Seat mühendisleri, kelam konusu bilgisayarı aerodinamik analizler yapmak ve bu sayede hava sürtünme katsayısını düşürmek için kullanıyor. Olağan kaidelerde aylar sürecek tahlillerin MareNostrum 4 ile birkaç saatte tamamlanabildiği belirtiliyor. Seat’ın araç tasarlamak için kullandığı muhteşem bilgisayar ayrıyeten insan kalbinin çalışma biçiminden iklim değişikliğine kadar pek çok mevzu hakkında tahlil yapmak için de kullanılıyor.

Simülasyon ile gerçeklik ortasındaki boşluğu daraltıyor 

Seat aerodinamik mühendisi Maria Garcia-Navas, rüzgar tüneliyle çalışmanın son derece maliyetli olduğunu ve kilden yapılan modellerin bu süreç sırasında bozulduğunu belirtiyor. Harika bilgisayar sayesinde daha fazla parametre görme talihi elde ettiklerini belirten Navas, “havanın hareket eden jantın içerisindeki davranışını bile görebiliyoruz. Bu da simulasyon ile gerçeklik ortasındaki boşluğun büyük ölçüde kapanmasını sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Söz konusu üstün bilgisayarın bir sonraki kuşağı olacak MareNostrum 5’in de geliştirme evresinde olduğu belirtildi. Bu bilgisayarın şimdikinden 20 kat daha hızlı olacağı da verilen bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu