Son dişi Yangtze kaplumbağası öldü!

Çin’de dünyada çeşidine çok az rastlanan yumuşak kabuklu bir Yangtze kaplumbağası öldü. BBC’nin haberine nazaran, dev dişi Yangtze kaplumbağası, Çin’in güneyinde Suco hayvanat bahçesinde öldü. 

Son dişi Yangtze kaplumbağası öldü!

Uzmanların vefatından 24 saat evvel 90 yaşının üzerindeki kaplumbağaya beşinci sefer aşılama süreci yapmaya çalıştığı söz edildi. Kaplumbağanın vefat nedeninin araştırıldığı ve yumurtalık dokusunun gelecekteki çalışmalar için alındığı kaydedildi. 

Dişinin vefatının akabinde Suco hayvanat bahçesinde yalnızca bir erkek Yangtze kaplumbağası kalırken, bu çeşitlerden iki tane de Vietnam’da bulunduğu belirtiliyor.

“Rafetus swinhoei” olarak da anılan, hayat alanları Yangtze Irmağı’nın geçtiği delta olan Yangtze kaplumbağasının jenerasyonu, avlanma ve doğal ortamlarının yıkımı nedeniyle kritik seviyede tehlikede. 

Buna ek olarak kuşağı tükenmekte olan tipleri avladıkları ya da ömür alanlarına ziyan verdikleri gerekçesiyle yaban kedileri, köpekler, domuzlar, keçiler ve farelerden oluşan bir küme hayvan çeşidinin adalardan elimine edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bir küme bilim beşerinin yaptığı son çalışmaya nazaran çoğunlukla beşerler tarafından getirilen ve doğal olarak adaların bir modülü olmayan hayvanlar bu bölgelerdeki yabanî ömrü tehdit altına sokuyor.

107 adada yapılacak eradikasyonun, cinsleri tehdit altında bulunan ada hayvanlarının yüzde 9.4’ü için fayda sağlayabileceği öngörülmekte.

Başa dön tuşu