Samsung için kötü haber: iPhone 15’te ekran tedarikçisi değişiyor!

Günümüzde Samsung, Apple’ın en büyük ekran tedarikçileri ortasında yer alıyor. Bu hususta Güney Kore’li devi takip eden BOE ise, temel iPhone 14 için sadece 6.1” paneller üretiyor ve siparişlerin küçük bir kesimine sahip. Lakin Apple’ın ekran tedarikçileri ortasındaki güç dengesi iPhone 15 serisi ile değişebilir. 

iPhone 15 güç istikrarını bilakis çevirecek

Bugün yeni bir paylaşımda bulunan Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın panel tadariki konusunda bu yıl BOE’ye yöneleceğini söyledi. Analiste nazaran, yaklaşan iPhone 15 ve iPhone 15 Plus ekranlarının yüzde 70’i BOE’den yüzde 30’uise Samsung’dan gelecek.

Gelecek yıl Apple’ın, iPhone’lar için ana odağını LTPO panellere çevirmesi bekleniyor. Samsung ve LG ise premium modeller için panel tedarik etmeye devam edecek. Fakat Kuo, BOE’nin bu siparişlerden de yüzde 20 ila 30’luk bir hisse alabileceğini düşünüyor. Bu gerçekleşirse BOE, hem OLED hem de LTPO OLED siparişleri ile 2024’ün ikinci yarısında Apple’ın en büyük ekran tedarikçisi haline gelebilir.

Ayrıca BOE’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir sevkiyat artışına şahit olması bekleniyor. Analist’e nazaran dev üretici, Android aygıtlar için daha ucuz katlanabilir ekranlar ve Apple’ın OLED ve mini-LED siparişleri ile kârını daha da arttıracak.

Başa dön tuşu