Samsung, artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştiriyor olabilir

Gear VR ile sanal gerçeklik alanında çalışmalar yürüten Samsung, görünen o ki artırılmış gerçeklik için de kendi tahlillerini üretmeyi planlıyor. En azından bugün ortaya çıkan yeni gözlük patenti buna işaret etti. Şemalarında standart bir güneş gözlüğüne benzeyen aygıt, ekranıyla gerçek dünyayı sanal dünyayla bir ortaya getiriyor.

Otomatik olarak açılıyor

Haberimiz içinde yer alan görsellerde inceleyebileceğiniz üzere, gözlüğün yan çerçeveleri bir epey kalın. Burada gerekli donanıma ek olarak projeksiyon bulunuyor. Yani önünüzde göreceğiniz ekran çerçeveden yansıtılıyor. Patent üzerinde belirtilene nazaran gözlüğü katlamanız durumunda otomatik olarak kapanabiliyor.

Microsoft HoloLens ve Magic Leap One üzere öbür üreticilere ilişkin artırılmış gerçeklik gözlükleri daha çok endüstriyel kullanıma yönelik. Samsung’un gözlüğü ise daha evvel belirttiğimiz üzere standart gözlüklerden çok da farklı gözükmüyor. Hülasa Google Glass gibisi bir eser görmemiz mümkün.

Tabii ki bu yalnızca ABD patent ofisine yapılan bir müracaattan ibaret. Firmanın bu türlü bir eseri hiçbir vakit piyasaya çıkarmadığını görebiliriz. Lakin halihazırda Gear VR yatırımları bulunurken artırılmış gerçeklik alanına da odaklanılması büyük bir sürpriz olmayacaktır.

Başa dön tuşu