Rusya’nın insansı robotu FEDOR dünyaya döndü

Rusya’nın uzaya gönderdiği birinci insansı robot olan FEDOR, Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) Dünya’ya dönüş yaptı. FEDOR, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’ne muvaffakiyetle iniş yaptı.

Roscosmos’un Twitter’dan yaptığı açıklamaya nazaran, UUİ’deki vazifelerini tamamlayan insansı robot FEDOR, yeryüzüne geri döndü.

Açıklamada “SkybotF850’yi taşıyan Soyuz MS14 uzay aracı muvaffakiyetle iniş yaptı. Tüm iniş faaliyetleri beklendiği üzere gerçekleşti” sözleri kullanıldı. 

Kozmonotların hareketlerinin yanı sıra Dünya’dan uzaktan kumanda ile davranışları kopyalayabilen insansı robot FEDOR, 1.80 metre uzunluğunda ve 160 kilogram yükünde, ayrıyeten şişe açmak üzere geliştirdiği yeni özelliklerinin paylaşıldığı bir Instagram ve Twitter hesabı da var. UUİ’de de çok düşük yerçekimli ortamda el marifetleri test edildi.

Uçuş öncesi ismi Skybot F850 olarak değiştirilen Fedor, 22 Ağustos’ta fırlatıldıktan beş gün sonra ikinci kenetlenme denemesi sonucu UUİ’ye inmiş ve dün de yörüngeden çıkartılmıştı.

Başa dön tuşu