265 bin galaksi tek bir görselde!

NASA, 265 Bin galaksiyi ‘Hubble Legacy Field’ isimli bir kareye sığdırmayı başardı. Kelam konusu görsel, daha evvel yayımlananlardan 30 kat daha fazla galaksiyi bizlere gösteriyor.

265 bin galaksi tek bir görselde!

NASA’dan yapılan açıklamada ise “En zayıf ve en uzak galaksiler, insan gözünün görebileceği ışığın on milyarda biri kadar bir parlaklığı yayıyor” sözlerini yer verildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 1990 senesinde Discovery uzay mekiği tarafından yörüngeye taşınan Hubble Uzay Teleskobu bugüne kadar cihanın derinliklerinden sayısız kareyi bizler ile paylaştı.

2020 yılında misyonu James Webb’e bırakacak olan Hubble, emekli olmaya hazırlanıyor. Huble’a kıyasla uzayı daha ayrıntılı bir biçimde inceleyebilecek olan James Webb’in dünya dışı ömrün keşfinde de tesirli olması bekleniyor. 

Buna ek olarak Dünya’dan 3 bin ışık yılı ötede Kuğu (Cygnus) takımyıldızı yakınındaki “NGC 7027” gezegen nebulasında tespit edilen molekül birinci sefer uzayda gözlenmiş oldu. 

SOFIA Bilim Merkezi Yöneticisi Harold Yorke, kelam konusu müşahedenin kozmosun erken oluşum kimyasına dair bilinenleri teyit ettiğini belirterek, “Bu molekül aslında orada duruyordu. Lakin yanlışsız pozisyonda hakikat araçlarla gözlenmesi gerekiyordu ve SOFIA bunu kusursuz halde yaptı.” sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu