Ay, Dünyamıza gereğinden fazla yaklaşırsa ne olur? [İşte korkunç sebepleri]

Ay dünyamızın uydusu olarak her gece bizleri aydınlatıyor. Günümüz teknolojisiyle artık pekte uzak olmayan Ay’ın dünya’ya olduğundan fazla yaklaştığında ne olabileceğini hiç merak ettiniz mi? İşte sorunun cevabı…

Ay gereğinden fazla yaklaşırsa olabilecek olan makûs senaryolar

Maine Üniversitesi’nden bir fizikçi olan Neil Comins, Ay’ın aniden Dünya’nın çok daha yakınına gelmesi durumunda çok büyük sellerin ve tsunamilerin olacağını söylüyor. Ay’ın dünyamıza en bilinen tesiri, okyanuslar üzerindeki yerçekimi kuvvetidir. Bu da her gün iki yüksek gelgitin ve iki düşük gelgitin oluşmasıyla sonuçlanır. Bu doğal bir süreçtir.

Eğer Ay Dünya’ya şu anki arasının yarısı kadar uzakta olsaydı, gelgitler şimdikinden sekiz kat daha yüksek olur ve bunun sonucunda birtakım büyük adalar büsbütün sular altında kalabilirdi. Büyük nüfusa sahip kıyı bölgeleri, büyük ihtimalle yüksek gelgit yüzünden yaşanmaz olurdu.

Bununla birlikte, Ay aniden Dünya’ya şimdikinden iki kat daha yakın bir pozisyona gelseydi, yaratacağı tesir bir çekiçle gonga vurmak üzere bir şey olabilirdi. Bunu şöyle açıklayalım: Ay’ın yerçekimi tesirinin apansız artmasıyla birlikte oluşan güç dalgaları, dünyamızın genelinde yankılanacaktı.

Londra Queen Mary Üniversitesi’nde tarih ve toplumsal Volkan bilimci olan Jazmin Scarlett, “Bu ani yerçekimi darbesi aslında yerkabuğunu etkileyecektir, bu da daha fazla sarsıntısı, daha fazla volkanik patlamayı tetikleyebileceği manasına gelir” diyor.

Daha da makûs olanı ise dünyamızın dönüş suratını yavaşlatması diyebiliriz. Gelin açıklayalım;

Yerkabuğunu büküp, Dünya’nın dönüşünü yavaşlatabilir

Scarlett, Güneş Sistemi’ndeki volkanik açıdan en aktif gezegen olan Jüpiter’in uydusu Io’yu bu bahse örnek gösteriyor. Io’nun volkanik sistemi, Jüpiter’in ve öbür iki uydusunun yerçekiminin yarattığı itme ve çekmeden kaynaklanır. Ay aniden şimdiki aralığının yarısı kadar yakınımıza gelseydi, Dünya da emsal bir mukadderatı paylaşmış olacaktı.

Gezegenin kabuğunun ansızın bükülmesiyle bir arada (Bu bükülme, Ay’ın yer çekimi tesiriyle gerçekleşir), vakitle Dünya’nın dönüş suratında önemli yavaşlamalar meydana gelir. Bunun sebebi, Ay’ın yerçekimi okyanusları kendisine hakikat çekeceği için, okyanus tabanı ile su ortasında gerçekleşen sürtünme, Dünya’nın dönüşünü yavaşlatır.

Dünya’nın dönüş suratı her yüzyılda saniyenin binde biri kadar yavaşlar. Şayet Ay şimdiki uzaklığının yarısı kadar yakınımızda olsaydı, Dünya’nın dönüşü daha da yavaşlar ve böylelikle günlerimiz ve gecelerimiz uzardı.

Eğer şanslıysanız apansız gerçekleşen bu sarsıntılardan, volkanik patlamalardan, günlerin ve gecelerin uzamasından ve daha yüksek gelgitlerden kurtulabilseydiniz, en azından daha sık Güneş tutulmaları yaşandığını görebilirdiniz. Ay gökyüzümüzün daha geniş bir alanını kaplayacağından, Güneş’in önünden geçme ihtimalinin daha da yüksek olacaktı. Net biçimde olmasa da Ay’ın karanlık siluetinin etrafında parlayan Güneş koronasını (dış atmosferini) bile görebilirdik, tabi hayatta kalabilseydik.

Peki bu mümkün mü?

Bunun olabilmesi için Ay’ı bize gerçek itmesi ismine tam olarak hakikat vakitte ve gerçek yerde Dünya’nın yakınından büyük bir asteroidin geçmesi gerekiyor. Elbette, şayet o denli bir şey olsaydı bile, şimdiki uzaklığın yarısı kadar yaklaşması uzun yıllar sürer ve Dünya’ya olan tesirleri çabucak hissedilmezdi.

Başa dön tuşu