Rusya, hipersonik silahı “Avangard” için karbon fiber tedarikinde sıkıntı yaşıyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 2018 yılının Mart ayında hipersonik süratlerde (30.000km/s) uçabilen ve ABD füze savunma sistemlerini tarafından tespit edilemeyeceğinin sav edildiği Avangard isimli füze sistemini duyurmuştu. 2019 yılı içinde Rus Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi beklenen silah sisteminin tesliminde yaşanan gecikmeler ise akıllara birtakım kesimlerde tedarik sorunu mu yaşanıyor sorusunu getirmişti.

CNBC’de çıkan bir haber ise silah sisteminin tedarikinde yaşanan sorunun ne olduğunu ortaya çıkarmış üzere görünüyor. Medya kuruluşu tarafından bilgiler yanlışsız ise Kremlin’in Avangard sisteminde kullandığı karbon fiber materyal, sorunun kaynağını teşkil ediyor.

 

Rusya’nın elinde bulunan karbon fiber gerecin hipersonik uçuş sırasında ortaya çıkan yüksek sıcaklıklara dayanamadığı ve ülkenin bu yüzden farklı karbon fiber temini kaynaklarına yöneldiği söz ediliyor. CNBC’nin Amerikan istihbarat yetkililerinin sözlerine dayandırdığı bilgilere nazaran Rusya, karbon fiber gereç temini için önemli bir arayış içinde lakin bu efor şimdi karşılığını bulamamış durumda. Birebir yetkililer, gereç temini yapılsa bile silah sisteminin yarattığı yüksek maliyet sebebiyle 60 roketten fazlasının üretilemeyeceğini belirtmişler.

Nükleer başlık taşıma kabiliyetine sahip bir silah için 60 sayısının hayli fazla olduğu vurgulayan Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Araştırmaları Enstitüsü vazifelisi Pavel Podvig, “Ben, Rusya’nın bir düzine roketten sonra üretimi bırakacağını düşünürdüm.” tabirlerini kullanmış.

Rus Haber Ajansına nazaran yaşanan bu kriz sonrası Rusya’nın birinci harekât kabiliyetine 2020 yılında ulaşması bekleniyor. Maksatlar ortasında ise 2027 yılına kadar 12 roket üretmek var.

Başa dön tuşu