Peru depremi sonrası Loon, 48 saat içinde internet hizmeti vermeyi başardı

Alphabet çatısı altındayken bağımsız bir şirket haline dönüştürülen Loon, doğal felaketlerin gerçekleştiği ve telekomünikasyon sınırlarının çöktüğü anlar ile taşınabilir temas hizmetinin olmadığı yerlere balonlar vasıtasıyla internet hizmeti sağlayabiliyor.

2017 yılında Maria kasırgasının vurduğu Porto Riko’da yaklaşık 100,000 şahsa internet hizmeti götüren şirket, bu sefer de Peru’da faaliyetteydi. Loon, Pazar günü ülkede yaşanan 8 şiddetindeki sarsıntı sonrası yalnızca 48 saat içinde bölgeye 4g suratında temas sunmayı başarmıştı. Porto Riko’da yaşanan felaket sonrası dört haftada faaliyete geçen şirketin Peru’da ortaya koyduğu performans ise nitekim etkileyici lakin bir tesadüf değil.

Loon’un bu kadar kısa müddette faaliyete geçebilmesinin sırrı, hazırlıklı olmakta yatıyor. Geçtiğimiz ay Peru’da faaliyet gösteren GSM operatörü Telefónica ile görüşmelere başlamış olan şirket, sarsıntıya kadar geçen müddet zarfında birçok altyapı yatırımı yapmış ve balonlarını da test edebilmiş.

Şirkete ilişkin blogda bir paylaşımda bulunan Loon CEO’su Alastair Westgarth yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız deneyim bize gösteriyor ki bir bahiste hazırlıklı olmak, muhtaçlık anında reaksiyon vermeye kıyasla çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya koyuyor. Balon temelli internet hizmeti sağlamak için çok önemli planlama gerekiyor. Bunun için evvel bölgede altyapı çalışmaları yapmak zorundayız. Ardından, GSM operatörünün ağına dâhil olmalı, uçuş müsaadesi ile birlikte gerekli müsaadeleri almalı ve balonlarımızı ilgili bölgeye sevk edebilmeliyiz. Tüm bu kaidelerin sağlandığı bölgelerde reaksiyon verme süremiz haftalara kıyasla günler hatta yalnızca saatler alıyor. “ifadelerini kullanmış.

CEO, maksatlarının yalnızca felaket anlarında ortaya çıkmak olmadığını lakin her şart altında milyarlarca beşere taşınabilir internet hizmeti götürebilmeyi arzuladıklarını belirtiyor. Şirket yetkilileri bu kapsamda Afrika’yı da içine alan bir servisin hazırlıklarına başlandığını ve yıl içinde faaliyete geçilebileceğini söylüyor

Başa dön tuşu