Ortadan motorlu yeni Corvette Stingray tanıtıldı

C8 Corvette kod ismiyle uzunca bir müddettir casus fotoğraflarını gördüğümüz ortadan motorlu Chevrolet Corvette Stingray üzerindeki örtü sonunda kalktı. Ortadan motorlu gövdesiyle bir evrimin öncüsü olan Corvette Stingray, beklendiği üzere epey agresif bir dizaynla geldi.

Yeni Corvette Stingray, ön yüzündeki geniş hava girişleri, ince farları, öne gerçek alçalan dalgalı kaputu ve yanlardaki geniş hava kanallarıyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra 20 ve 21 inçlik siyah jantlar, kompakt bir art spoyler, agresif görünümlü stoplar ve dört çıkışlı egzoz sistemi de Corvette Stingray’in tasarım ögeleri ortasında. Tüm değişimlere karşın çıkarılabilir tavan özelliğini sürdüren aracın ağırlığı 1,530 kilogram.

Yeni Corvette Stingray’in kabin tasarımı hayli şık. Bu modele özel tasarlanan iki kollu spor direksiyonun gerisinde 12 inçlik dijital gösterge ekranı yer alıyor. Tıpkı vakitte konsolun merkezinde hafif şoföre dönük bir ekran daha mevcut. Bu bilgi-eğlence ekranının büyüklüğü belirtilmemiş, ancak yüksek çözünürlükte, seri ve kullanımı kolay bir ekran olduğu söyleniyor. Ses tanıma teknolojisi, kablosuz şarj ünitesi ve 10 hoparlörlü ses sistemi gibi teknolojilerin dikkat çektiği kabinde altı farklı kabin teması ve üç farklı koltuk seçeneği bulunuyor.

Gelelim yeni Corvette Stingray’in en kıymetli kısmına. Kabinin art kısmına pozisyonlandırılmış LT2 isimli 6.2 litre V8 ünite 490 beygir güç ve 630 Nm tork üretiyor. Opsiyonel olarak sunulan Z51 Performans Paketi ile bu pahalar sırasıyla 5 beygir ve 7 Nm yükseltilebiliyor. Yeni Corvette Stingray’de manuel şanzıman seçeneği bulunmuyor. Onun yerine gücü direkt art tekerleklere gönderen 8 ileri çift kavramalı şanzıman standart olarak sunuluyor. Z51 paketli Corvette Stingray’in 0-100 km/s hızlanması 3 saniyeden az sürüyor. 755 beygirlik 2019 Corvette ZR1’in bu misyonu 2.85 saniyede tamamladığını düşünürsek, bu müddetin epey etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Corvette Stingray’in dinamik bir araç olması için ultra hafif materyallerden faydalanan Chevrolet, süspansiyon sistemini de güzelleştirmiş. Araç epeyce alçak olduğu için ön tarafta süspansiyon kaldırma sistemi kullanılmış. Bu sayede ön taraftaki yerden yüksekliğin 40 km/s’ye kadar olan süratlerde otomatik olarak 40 mm üst kaldırılması sağlanmış. Corvette Stingray’in fren sisteminde önde 321 mm arkada ise 339 mm disklere sahip Brembo frenler kullanılmış. Z51 performans paketinde ise önde 345 mm ve artta 350 mm diskleri örten Z51 markalı fren kaliperlerine yer verilmiş.

Yeni Corvette Stingray bu yılın sonunda Kentucky’deki Bowling Green Fabrikası’nda üretim bandına çıkacak. Chevrolet, aracın başlangıç fiyatının 60 bin dolar olacağını açıkladı. Bunun ortadan motorlu bir harika araba için hayli uygun bir sayı olduğunu söylemek mümkün.

Foto Galeri | 52 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu