Nvidia yapay zekası röntgen analiz edecek

Yapay zekanın hayatımızı etkileyeceği en kıymetli alanlardan biri hiç elbet sağlık tarafında. Gerek hastalıkları evvelden teşhis etme gerekse de tahliller yapma hedefli yapay zeka çalışmaları şimdiden başladı. Nvidia ise İngiltere’de çok kıymetli çalışmaya başlıyor.

Londra King’s Koleji ile ortaklık

Nvidia ve Londra King’s Koleji, röntgenleri inceleyen yapay zeka için birlikte çalışacak. İngiltere ulusal sıhhat sisteminde yer alan röntgenler üzerinde yapay zekanın tahliller yapması amaçlanıyor. Yani İngiltere’nin dört bir yanındaki hastanelerin verisi kullanılacak. Varsayım edebileceğiniz üzere bu tahlillerdeki ana fikir, röntgenleri inceleyen yapay zeka yardımıyla daha hızlı ve kesin tıbbi teşhisler koyabilmek.

Bu yapay zekanın kalbinde Nvidia’nın DGX-2 sistemi bulunacak. İki petaflop gücündeki GPU tabanlı muhteşem bilgisayar Nvidia’ya nazaran dünyanın en güçlü yapay zeka sistemi pozisyonunda. Projenin yazılım kısmında ise Nvidia Clara AI araçları ve açık kaynak kodlu NiftyNet görsel tahlil hudut ağı üzere teknolojiler kullanılacak.

Projenin en kıymetli noktası kullanılacak verilerin güvenliği. İngiltere’nin ulusal sıhhat sistemi içerisindeki dataların kullanılmasına ilk sefer izin verildi. Bu mevzu hakkında da gerekli tedbirlerin alınacağının altı çiziliyor. Bilhassa yapay zeka eğitilirken kullanılacak “Federated Learning” formülünün bilgi kapalılığını sağlamada en değerli takviye sağlayıcı olduğu belirtildi.

Başa dön tuşu