3D yazıcı ile kompleks damar ağı üretildi!

Çok yakın bir vakit evvel 3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üreterek bilim dünyasının dikkatini çeken bilim insanları artık de kompleks damar ağı üretmeyi başardı.

3D yazıcı ile kompleks damar ağı üretildi!

3D yazıcıların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok alanda yaşanan gelişmeler, gelecekte bizleri nelerin karşılayabileceği konusunda fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyor. Bilhassa sıhhat alanında bilim insanlarının 3D yazıcıları kullanarak gerçekleştirdiği çalışmalar ve aldıkları sonuçlar insan sıhhati konusunda bizleri büyük gelişmelerin karşılayacağının sinyallerinin veriyor. Yakın bir vakit evvel bilim insanları tarafında 3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üretilmesi bunun en büyük göstergesi. Bu gelişmenin yaşanması bilhassa organ nakli bekleyen hastalara büyük moral verdi.

Her gününü kendisine uygun bir organ bağışı yapılacak mı diye bekleyerek geçiren insanların sayısı her geçen gün artmakta. Ancak bu olumsuz tablo gelecekte bizlerin karşısına çıkmaya bilir. Bunun en büyük göstergelerinden biri olan 3D yazıcı kullanarak üretilen kalp, aslında bu durumu gözler önüne sermeyi başarmıştı. Bu çalışmanın gerçekleşmesinden çok kısa bir mühlet sonra şimdide Rice ve Washington Üniversitesi bilim insanları, üç boyutlu yazıcı ile kompleks damar ağı basmayı başardıklarını duyurdu. Sıhhat alanında çok büyük bir muvaffakiyet niteliği taşıyan bu gelişme bu alanda gerçekleştirilecek birçok çalışmanın da önünü açmış durumda. 3D yazıcı ile üretilen kompleks damar ağı bedende yer alan kan, hava, lenf ve başka sıvılar içinde yer alan doğal geçiş yollarını taklit ediyor. Bu çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları bu gelişmede işlevsel organ ya da daha temel basamakta dokulara besin sağlayabilen bir altyapıyı kurduklarını belirtiyorlar.

Üç boyutlu yazıcılar gelecekte hayat kurtaracak

Birçok üniversite tarafından bilhassa sıhhat alanında üç boyutlu yazıcılar ile gerçekleştirilen çalışmaların sürdürüldüğü ve bu çalışmaların giderek artacağı belirtilirken, sıhhat alanında üç boyutlu yazıcı ile kalp ve kompleks damar ağının üretiminin başarılması sonucunda gelecekte birçok insanın hayatının kurtulacağı düşünülüyor.

Başa dön tuşu