NASA Mars’ın yüzeyindeki araçları uzaydan görüntüledi!

NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uzay sondası, Mars’ın yörüngesinden fotoğrafladığı, Mars’ın yüzeyinden çalışmalarına devam eden araçları InSight ve Curiosity‘inin manzaralarını paylaştı.

NASA Mars’ın yüzeyindeki araçları uzaydan görüntüledi!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars’ta vazife yapmakta olan InSight ve Curiosity araçlarına ilişkin, yörüngeden elde ettiği imgeleri paylaştı.

Mars’ın yörüngesinden Kızıl Gezegen’in yüzeyindeki küçük cisimleri dahi tespit edebilen (MRO) uzay sondası, elde ettiği imgeler ile keskin görsel marifetini de sergilemiş oldu.

(MRO) uzay sondasının görüntülediği bu gezinti 21 Mayıs ve 20 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleştirildi. Curiosity, görüntülendiğinde ise Mars’taki suyun tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve organik bileşiklerin işaretlerini aramak için Gale Krateri’nde sondaj yapıyordu.

NASA görüntüleri paylaşırken, “MRO, bu fotoğrafı 23 Eylül 2019’da Mars yüzeyinden 272 kilometre yükseklikte çekti. Fotoğrafta aracın iki tarafında bulunan güneş panelleri net bir halde görülebiliyor. InSight’ın uzaydan çektiğimiz en net fotoğrafı bu oldu.” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu