NASA, Bennu asteroitinin ‘şimdiye kadarki en detaylı’ görselini yayınladı

2019’un başlarında Bennu asterotinin yörüngesine yerleşerek tarihi bir muvaffakiyete imza atan OSIRIS-REx uzay aracı, göktaşındaki çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. OSIRIS-REx artık de Bennu’nun şimdiye kadarki en ayrıntılı fotoğrafını yakalamayı başardı.

NASA’nın yaptığı açıklamalara nazaran OSIRIS-REx üstteki fotoğrafı yüzeyden sadece 700 metre yükseklikte çekmiş. Fotoğrafta Bennu’nun kaya kesimleriyle kaplı yüzeyi dikkat çekiyor Bilhassa de sol taraftaki büyük kapa modülü enteresan durmuş. Araştırmacılar fotoğrafta 0,5 metreye kadar tüm ayrıntıların rahatlıkla seçilebildiğini söyledi. Fotoğrafın orjinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

OSIRIS-REx şu anda Bennu’yu en ince ayrıntılarına kadar inceleyip haritasını çıkarmaya çalışıyor. Uzay aracı Ocak ayında yüzeyden yaklaşık 1,6 kilometre yükseklilkte yer alıyordu. Son olarak geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bir hareketle bu yükseklik 700 metreye kadar indirildi. Ayrıyeten önümüzdeki Ağustos ayında yeniden yüzeye biraz daha yaklaşılacak.

OSIRIS-REx, 1 Ocak’ta Bennu asterotinin yörüngesine yerleşmişti. Bennu çok küçük boyutlara sahip olduğu için (sadece 500 metre genişliğinde) yörüngeye yerleşme süreci biraz şiddetli geçti. Lakin nihayetinde NASA bu kuvvetli vazifesi kusursuz bir halde tamamlamayı başardı. OSIRIS-REx şu anda ‘en küçük cisim yörüngesinde dönen uzay aracı’ rekorunu elinde bulunduruyor.

Göktaşında örnekler toplayıp Dünya’ya getirecek

NASA’nın Eylül 2016’da uzaya fırlattığı OSIRIS-REx, yaklaşık 28 ay süren dev uzay seyahatinin akabinde nihayet 1 Ocak’ta Bennu’nun yörüngesine yerleşmişti. 800 milyon dolarlık maliyetle geliştirilen uzay aracı, önümüzdeki iki yıl boyunca Bennu’da bilimsel araştırmalar yapacak ve örnek hususlar toplamaya çalışacak. OSIRIS-REx’in 2021 yılında Bennu’dan ayrılması ve 2023’te de Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

12 Nisan’da çekilen bir öteki fotoğraf:

 

Başa dön tuşu