App Store test görevlilerinin her biri, günde 100 uygulamayı inceliyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple‘da çalışmak, ayrıcalıklı bir iş olsa da, getirdiği zorluklar da yadsınamaz. CNBC tarafından yayınlanan yeni bir haberde, App Store test çalışanlarının, yeni uygulamaları nasıl bir test sürecinden geçirdiklerine ışık tutuldu.

10 dakika içinde testten geçiriliyor

App Store, Apple için en önemli gelir kaynaklarından biri ve bu platformun pak ve güvenilir kalması için ne gerekiyorsa yapılıyor. 2 milyondan fazla uygulamanın yer aldığı bu mağazaya her gün binlerce yeni uygulama ekleniyor ve bunların muhakkak testlerden geçip, App Store’a uygun olup olmadıkları belirleniyor. Habere nazaran App Store departmanında çalışan test vazifelilerinin her biri, günde 50 ila 100 uygulamayı 5 yahut 10 dakika içinde test edip onaylıyorlar.

Geliştiriciler tarafından gönderilen uygulamalar birinci olarak otomatik bir filtreden geçirilerek, gerekli özelliklere sahip olup olmadıklarına bakılıyor. Bu basamakta App Store’a gönderilen uygulamaların yüzde 40’ının elendiği belirtiliyor. Ön elemeyi geçen yüzde 60 uygulama ise görevlilerin şahsen yaptıkları testlere tabi tutularak, uygulamalarda hatalar, açıklar yahut dolandırıcılık girişimi olup olmadığına bakılıyor. Şayet sorun yoksa uygulama mağazada listeleniyor, sorun varsa da düzeltilmesi için geliştiriciye bilgi veriliyor. App Store’da 300’den fazla test vazifelisi olduğu açıklanırken, ABD dışındaki ülkelerde de iOS, watchOS, tvOS ve macOS yazılımlarını test eden departmanların da olduğu söz edilmiş.

Başa dön tuşu